W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie w niedzielę o godzinie 14.00 zostanie odprawiona msza święta w intencji generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, którą odprawi ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum.
O 15.00, w godzinie i miejscu stracenia generała Fieldorfa, w piwnicy Pierwszego Pawilonu, zostaną złożone kwiaty. Uroczystości zakończą się wykładem Piotra Szubarczyka „August Emil Fieldorf – mąż, ojciec, Generał >Nil<”.
66 lat temu, 24 lutego 1953 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie powieszono generała Augusta Fiedorfa „Nila”. Był organizatorem i szefem Kedywu (Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej), jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, żołnierzem Legionów Józefa Piłsudskiego.
Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL Jacek Pawłowicz powiedział, że śmierć przez powieszenie dla zasłużonego dla Polski dowódcy generała „Nila”, była wyjątkowym upokorzeniem. Jacek Pawłowicz podkreślił, że komuniści chcieli wykorzystać zdolności i umiejętności, cieszącego się szacunkiem generała Fieldorfa i namówić go na współpracę z nimi. „Jako komendant Komendy Głównej Armii Krajowej, był osobą niezwykle znaną, cieszącą autorytetem” -powiedział Jacek Pawłowicz. Generał Fieldorf został aresztowany, mimo ciężkiego śledztwa w mokotowskim więzieniu, nie zgodził się na współpracę z bezpieką. Po potajemnym i sfingowanym procesie generał Nil został oskarżony o kolaborację z Niemcami, po którym skazano go na karę śmierci.
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL znajdują się pamiątki po generale „Nilu” przekazane przez jego rodzinę. Jacek Pawłowicz przypomina, że udało się również odnaleźć szubienicę, na której stracono generała.
IAR