Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na antenie Radia Warszawa
Przedstawiamy specjalne audycje przygotowane na antenie Radia Warszawa na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, przypadającą w czwartek 15 czerwca:
CZWARTEK 15 CZERWCA – BOŻE CIAŁO
godz. 06.30 Sekwencja na Boże Ciało
Sekwencja to rodzaj religijnej kompozycji wokalnej, zbliżonej do hymnu. Mimo licznych badań, dokładna geneza sekwencji pozostaje niejasna. Wynalezienie sekwencji przypisuje się najczęściej Notkerowi Balbulusowi (ok. 840-912), mnichowi z opactwa w Sankt Gallen.
Po Soborze Watykańskim II w liturgii, sekwencję wykonuje się obowiązkowo podczas dwóch uroczystości w roku: w Niedzielę Zmartwychwstania (Victimae Paschali Laudes) oraz w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. (Veni Sancte Spiritus). Dopuszcza się wykonanie Ad libitum sekwencji Victimae Paschali Laudes w Oktawie Wielkiej Nocy, Lauda Sion Salvatorem w Boże Ciało oraz Stabat Mater.
Audycję prezentujemy w ramach wspólpracy z Radiem Emaus
godz. 06.55, 08.55, 09.15, 10.55, 14.10, 14.30, 18.25 Boże Ciało ze Świętym Janem Pawłem II
godz. 07.15 Boże Ciało w katedrze warszawsko-praskiej – komentarz księdza Bogusława Kowalskiego, proboszcza parafii katedralnej świętego Michała Archanioła i świętego Floriana Męczennika
To okazja, żeby zamanifestować wiarę w obecność Boga w kawałku chleba – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wyjątkowy charakter tego dnia podkreślają procesje.
Wierni w świątecznych orszakach na ulicach miast w całej Polsce maszerują za Chrystusem w Najświętszym Sakramencie. Tradycyjnie procesja zatrzymuje się przy czterech udekorowanych ołtarzach, na których odczytywana jest Ewangelia.
Uroczystościom towarzyszą również występy chórów, śpiewanie pieśni liturgicznych, czy sypane przed księdzem niosącym monstrancję kwiaty.
godz. 07.30 Transmisja mszy świętej z katedry warszawsko-praskiej pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika
godz. 09.30 cz.1, 10.30 cz.2, 11.30 cz.3, powt. 20.05 Adoracja Najświętszego Sakramentu – Magdalena Gronek
– Czas ofiarowany Chrystusowi nigdy nie jest czasem straconym, ale raczej czasem, który zyskujemy, aby nadać głęboko ludzki charakter naszym relacjom z innymi i naszemu życiu – powiedział św. Jan Paweł II.
Jak wejść w tajemnicę adoracji Najświętszego Sakramentu? Opowiedzą o tym goście audycji: biskup Marek Solarczyk, ks. Paweł Cieslik, ks. Bogusław Kowalski, ks. Piotr Pierzchała oraz Longina, Wojciech i Joanna Gniwosz
godz. 13.30 Rozmowa Na Co Dzień – Piotr Otrębski
Boże Ciało – jedna z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim. O historii, symbolice i istocie Bożego Ciała opowie ks. dr Paweł Cieślik, wykładowca teologii liturgii w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej.
godz. 16.30 Dziękuję za Eucharystię – Ewa Biedroń
Historia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwanego Bożym Ciałem.
Gościem audycji będzie ks. dr hab. Janusz Królikowski, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Audycję prezentujemy w ramach współpracy z Radiem RDN Małopolska.
godz. 16.45 Procesje Bożego Ciała – Krzysztof Niedzielan
Procesje Bożego Ciała – zwyczaje od średniowiecza do dziś – o których opowie Bogusława Błażewicz z Sądeckiego Parku Etnograficznego.
Audycję prezentujemy w ramach współpracy z Radiem RDN Małopolska.
godz. 17.30 Wydarzenie eucharystyczne – Katarzyna Supeł-Zaboklicka i ks. Paweł Mazurkiewicz
10 kwietnia tego roku do publicznej wiadomości została podana informacja dotycząca wydarzenia o znamionach cudu eucharystycznego, które miało miejsce w legnickiej parafii św. Jacka w Boże Narodzenie 2013 roku.
Czym jest wydarzenie eucharystyczne, a kiedy można mówić o cudzie? O procedurach wyjaśniających to wydarzenie, a także o tym, czemu służyć mają cuda opowie ks. Paweł Mazurkiewicz.
godz. 19.10 Cuda eucharystyczne – Monika Florek-Mostowska
Cuda eucharystyczne – co chce ludziom powiedzieć przez nie Bóg?
Gościem audycji będzie ks. dr Robert Skrzypczak.
godz. 21.45 Kim Ty Jesteś?
Wydarzenia o znamionach cudu eucharystycznego w Legnicy cały czas budzą duże emocje. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej do Legnicy przyjechały media z regionu i kraju.
Przypomnijmy 25 grudnia 2013 roku podczas udzielania Komunii świętej hostia upadła na posadzkę. Zgodnie z procedurami kościelnymi, komunikant został włożony do kielicha z wodą, aby się rozpuścił. Jednak po dwóch tygodniach okazało się, że na hostii pojawiły się czerwone przebarwienia. Dwa niezależne Zakłady Medycyny Sądowej we Wrocławiu i Szczecinie przeprowadziły liczne badania, między innymi: DNA, histopatologiczne, histochemiczne, mikrobiologiczne i badania grzybicze. Wynik drugiego badania wskazuje na ludzkie pochodzenie tkanki, a dokładnie na tkankę przypominającą mięsień serca w stanie agonii.
Gośćmi w audycji będą członkowie komisji diecezjalnej, którzy zajmowali się tym zjawiskiem: ks. Andrzej Ziombra – proboszcz parafii Św. Jacka, Barbara Engel – kardiolog, ks. Tadeusz Dąbski – oficjał sądu kościelnego oraz ks. Krzysztof Wiśniewski – ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego.
Podczas rozmowy opowiadali jak krok po kroku prowadzili badania zmierzające do wyjaśnienia istoty tego zjawiska. Barbara Engel ujawniła, że komisja diecezjalna pojechała także do Lanciano we Włoszech, gdzie w VIII wieku miał miejsce cud eucharystyczny, uznany przez Kościół.
Audycję prezentujemy w ramach współpracy z Radiem Plus Legnica.