Po tej ziemi chodził Cyprian Norwid. Do odwiedzenia muzeum poety w Dębinkach zachęcał w wyjazdowym Poranku z Radiem Warszawa jego dyrektor Jacenty Matysiak. Cyprian mieszkał tam w młodości.
– W momencie, kiedy sam Cyprian i jego rodzeństwo zostali sierotami, zamieszkali u swojego opiekuna prawnego, Ksawerego Dybowskiego, w miejscowości Dębinki. Żeby przejechać do Strachówki, gdzie była rodzina babki,
musieli być w Chrzęsnem – przypomniał.
Muzeum powołano do istnienia w 2021 roku. Data nie była przypadkowa.
– Przyszedł rok 200 rocznicy urodzin Norwida, to był też rok patronacki. Dzięki decyzji władz udało się otworzyć to Muzeum w Dębinkach. Dębinki i Głuchy, gdzie Norwid się urodził, to są dwa miejsca, gdzie zachowały się autentyczne zabudowania, autentyczny park, pamiętający czasy Norwida, w którym on przebywał – podkreślił dyrektor.
Oprócz wystaw stałych na temat życia i twórczości Cypriana Norwida, muzeum organizuje także wydarzenia kulturalne. Jednym z nich są Letnie, niedzielne popołudnia z poezją Norwida i muzyką Chopina.
– Organizujemy co niedzielę latem od pierwszej niedzieli czerwca do 22 września, koncerty Chopinowsko-Nordwidowskie, oprócz pianistów z najwyższej półki krajowy, ale również zagranicznej mamy również aktorów młodego bądź starszego pokolenia – dodaje Jacenty Matysiak.
Na te wydarzenia Muzeum zapewnia bezpłatny transport autokarowy z Warszawy. Odjazd z Placu Defilad o godzinie 14.30 – powrót z Dębinek o godzinie 17.30
Muzeum Cypriana Kamila Norwida mieści się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Dębinkach. Budynek pochodzi z XVIII wieku. Na czas prac remontowych część zbiorów prezentowana jest także w Pałacu w Chrzęsnem.
Wojciech Dudkowski