Można tu otrzymać informacje, zjeść ciepły posiłek, odpocząć, przewinąć i nakarmić dziecko. Od kilku dni funkcjonują miejskie Punkty Informacyjne.
Obywatele Ukrainy uzyskują tam informacje np. o tym, gdzie udać się na nocleg lub dotyczące legalizacji pobytu w Polsce i wsparcia psychologicznego. Punkt informacyjny w Centrum Wielokulturowym na Pradze jest jednocześnie punktem recepcyjnym.
– Osoby mogą u nas spożyć posiłek, napić się herbaty, odpocząć, przewinąć i nakarmić dziecko. Nawet, jeśli są starsze dzieci, jesteśmy w stanie zapewnić im jakieś zabawy i animacje – dodała Małgorzata Sójka z Centrum Wielokulturowego.
Do punktu informacyjnego na Pradze przyszła Katerina. Jest lekarzem. O bombardowaniu Kijowa, w którym mieszkała, usłyszała, gdy była z rodziną na wakacjach na Łotwie.
– Przyjechaliśmy do Polski, by zostać tu na kilka dni lub więcej. Nie wiem jak długo. Otrzymujemy duże wsparcie i pomoc od Polaków. Jestem za to bardzo wdzięczna. Nienawidzę Putina i Rosji, bo Rosja zaatakowała nasz kraj, zabiła naszych obywateli, dzieci, zniszczyła domy. Całe moje życie jest zniszczone. To straszne, ale wierzę w Boga i wierzę, że będzie pokój w moim kraju – mówiła Katerina z Ukrainy.
Miasto uruchomiło 4 punkty informacyjne: w Pałacu Kultury i Nauki, na Dworcu Wschodnim i Zachodnim oraz w Centrum Wielokulturowym przy Pl. Hallera.
Główny numer stołecznej informacji dla uchodźców to +48 505 700 701. Czynne są nadal inne infolinie: +22 648 11 11 lub +48 604 932 969 oraz Miejskie Centrum Kontaktu: 19115. Całodobową infolinię uruchomił też Mazowiecki Urząd Wojewódzki pod numerem: 987. Obsługiwana jest również w języku ukraińskim.
Agata Pniewska