Orszak Trzech Króli! Idziesz z nami?
Gdzie odbędą się orszaki Trzech Króli? Co oznacza święto Trzech Króli? Kim byli Trzej Królowie? Czy było Trzech króli czy może więcej? Co symbolizują dary Trzech Króli? Czy w Trzech Króli mamy wolne? Co napisać na drzwiach domu kredą? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule! 🙂
- Warszawa-Bródno – Msza święta o 12:30 w kościele św. Włodzimierza, po niej wymarsz do Parku Bródnowskiego
- Warszawa-Grochów – wymarsz o 11:00 z pętli autobusowej, zakończenie przy kaplicy św. Rity przy ul. Żupniczej.
- Halinów – rozpoczęcie o 11:15 pod Urzędem Miasta, o 12 msza święta w kościele
- Glinianka – rozpoczęcie o 11:15 przy szopce w Woli Karczewskiej, o 12:45 msza święta w kościele w Gliniance
- Ząbki – rozpoczęcie o 12:30 przy kościele Miłosierdzia Bożego, zakończenie przy hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5
- Mińsk Mazowiecki – Msza święta o 11:15 w sanktuarium św. Antoniego, o 13 pokłon Trzech Króli i kolędowanie na Starym Rynku
- Nadarzyn – zbiórka o 11:30 przy bramie cmentarza, o 12 wymarsz na plac Poniatowskiego
- Wołomin – Msza święta o 11:00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, o 12:50 pokłon Trzech Króli i Msza święta w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju
- Zielonka – o 12:15 możliwość zrobienia zdjęcia z wielbłądem na pl. Jana Pawła II, o 13 Msza święta w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, o 15 pokłon Trzech Króli i poczęstunek w Centrum Kultury i Sportu
- Legionowo – o 10 kolędowanie i wymarsz z targowiska „Mój Rynek”, o 11:30 msza święta w kościele św. Jana Kantego
- Poświętne – wymarsz o 12:45 z placu św. Jana Pawła II
- Nowy Dwór Mazowiecki – Msza święta w kościele św. Michała Archanioła o 11:00, pokłon, kolędowanie, żywa szopka i poczęstunek w parku Wybickiego
Co oznacza święto Trzech Króli?
Właściwą nazwą tego święta jest Objawienie Pańskie. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt w Kościele.
„Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok:
A ty, Betlejem, ziemio Judy,
nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy,
albowiem z ciebie wyjdzie władca,
który będzie pasterzem ludu mego, Izraela».
Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny.”
Kim byli Trzej Królowie?
Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę – znak narodzin Króla. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy. Herod, podejmując ich, dowiaduje się o celu podróży. Podejrzewa, że narodził się rywal. Na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5, 1) kapłani jako miejsce narodzenia Mesjasza wymieniają Betlejem. Tam wyruszają Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowują Mu swe dary. Otrzymawszy we śnie wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udają się do swoich krajów inną drogą.
Dlaczego Trzech Króli?
W Piśmie Świętym nie ma jednak mowy o królach – wspomina ona o magach gr. magoi, nie podając przy tym ich liczby. Wiemy, że było ich kilku. Należy tu wspomnieć, że słowo „mag” miało niegdyś trochę inne znaczenie niż dziś. Średniowieczny mag był osobą uczoną. W czasach spisywania Ewangelii magami powszechnie nazywano uczonych i kapłanów wschodnich kultów i religii, szczególnie perskich.
Św. Mateusz nie podaje także liczby Magów. Malowidła w katakumbach rzymskich z wieku II i III pokazują ich dwóch, czterech lub sześciu. U Syryjczyków i Ormian występuje ich nawet dwunastu. Przeważa jednak w tradycji Kościoła stanowczo liczba trzy ze względu na opis, że złożyli trzy dary. Tę liczbę np. spotykamy we wspaniałej mozaice w bazylice św. Apolinarego w Rawennie z wieku VI. Także Orygenes podaje tę liczbę jako pierwszy wśród pisarzy chrześcijańskich. Dopiero od wieku VIII pojawiają się imiona Trzech Magów: Kacper, Melchior i Baltazar.
Co oznaczają dary Trzech Króli?
Złoto znano w Izraelu od dawna. Nie uważano go za rzecz najcenniejszą, gdyż wiedziano, że bogactwo jest przemijające. Dla Izraelitów oznaczało ono to, co piękne, bogate, chwalebne, wartościowe; tutaj – oznaczało Pana świata.
Kadzidło używane było jako wonność składana w ofierze. Palono je w świątyni podczas składania pewnych ofiar na znak uwielbienia jakiegoś bóstwa. Wszyscy wiemy, że ciepły dym unosi się ku górze. Jest to symbol modlitwy, która wznosi się ku Bogu jako wyraz oddawanej Mu czci i chwały.
Mirra natomiast jest cennym balsamem używanym podczas uroczystości, aby pachniało wokoło. Namaszczano nią także zmarłych, a dodana do wina wzmacniała je i powodowała, że pijący był lekko oszołomiony. Dlatego taki napój podawano skazańcom. Tutaj była zapowiedzią człowieka ofiary, męki odkupieńczej Jezusa.
I taki zestaw otrzymał maleńki Jezus. Otóż w tym czasie złoto, kadzidło i mirra należały na Wschodzie, a zwłaszcza w Arabii, do zwykłych podarunków. Dopiero późniejsza tradycja kościelna nadała im znaczenie symboliczne, głosząc, że magowie przynieśli złoto w darze królowi, kadzidło Bogu, a mirrę człowiekowi. Te trzy dary wskazują na Jezusa jako Króla, Boga i Człowieka.
Trzech Króli. Czy mamy wolne? Czy sklepy są otwarte?
Jest to zasadne pytanie, bowiem warto przypomnieć, że święto Trzech Króli nie zawsze było dniem wolnym. W zasadzie jest tak od niedawna, bo dopiero od 2011 roku. Sklepy tego dnia są nieczynne.
Kadzidło i kreda
Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się dziś kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B lub C+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi – po łacinie:
Christus mansionem benedicat
Zwykle dodajemy jeszcze aktualny rok.