To unikalny obiekt z XVII wieku. Trwa konserwacja Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie. Zabytkowa świątynia przy Krakowskim Przedmieściu obecnie znana jest jako kaplica „Res Sacra Miser”.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powstał w 1664 roku i przetrwał II wojnę światową. Dlatego posiada on wyjątkową wartość artystyczną i historyczną.
– Mamy do czynienia z obiektem absolutnie unikatowym, oryginalnym i zachowanym, co w Warszawie wcale nie jest oczywistością. To jest budynek pochodzący jeszcze z XVII wieku. Będący jakąś częścią dawnego Pałacu Kazanowskich, tego o którym czytamy w „Potopie” Sienkiewicza. Mamy tam naleciałości ze wszystkich okresów, z XVII, XVII i XIX wieku – mówi stołeczny konserwator zabytków.
Obecnie trwają prace przy żeliwnych, bogato zdobionych balustradach galerii z pierwszej połowy XIX wieku. Konserwatorzy odkrywają także dawny urok ambony.
– Przez lata prowadzone były prace przy polichromii sklepienia XVIII-wiecznej. Później także przy malowidłach naściennych pochodzących już z XIX wieku. W tej chwili konserwacji poddawane są wszystkie elementy żeliwne, balustrad które są na galeriach i samej ambony żeliwnej – dodaje Michał Krasucki.
Konserwacja wnętrza kościoła przy Krakowskim Przedmieściu 62 jest prowadzona dzięki miejskiej dotacji w wysokości niemal 100 tys. zł.
Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.
Krzysztof Jędrasik