
Radio Warszawa zaprasza swoich słuchaczy do duchowego przeżywania najważniejszych dni w roku liturgicznym. W Wielki Piątek, Wielką Sobotę oraz Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 2025 przygotowaliśmy wyjątkowe transmisje, audycje i rozważania, które pomogą pogłębić wiarę i zrozumienie tajemnicy paschalnej. Sprawdź, co przygotowaliśmy na te wyjątkowe dni!
Wielki Piątek 2025 – dzień męki i śmierci Chrystusa
Już od godziny 8:00 rozpoczniemy transmisję Ciemnej Jutrzni z katedry warszawsko-praskiej, której będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński. To modlitewne rozpoczęcie dnia pozwoli wejść w atmosferę skupienia i zadumy.
Kolejno, o godzinie 14:00 i ponownie o 22:00, zaprosimy słuchaczy na wyjątkową Drogę Krzyżową z pracownikami Radia Warszawa. Rozważania przygotował redaktor Michał Koźlik, nadając im osobisty i głęboko duchowy wymiar.
Centralnym punktem dnia będzie Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18:00, celebrowana przez bp. Tomasza Sztajerwalda. Liturgia ta stanowi najważniejszy moment Wielkiego Piątku, w którym Kościół wspomina śmierć Jezusa na Krzyżu.
Wieczorem, o 20:00, zapraszamy na audycję Ewy Pietrzak: „Ostatnie chwile Chrystusa – droga krzyżowa, śmierć i grób”. W rozmowie z prof. Barbarą Strzałkowską z UKSW odkryjemy duchowe znaczenie ofiary Chrystusa oraz Jego słów skierowanych do apostołów.
Wielka Sobota 2025 – cisza, modlitwa i oczekiwanie
W sobotni poranek, o godz. 8:00, ponownie z katedry warszawsko-praskiej popłynie Ciemna Jutrznia z bp. Romualdem Kamińskim. Dzień będzie przebiegać w duchu wyciszenia i adoracji.
Na antenie Radia Warszawa przez cały dzień będą emitowane utwory słowno-muzyczne inspirowane „Via Crucis” Franciszka Liszta, uzupełnione komentarzami ks. prof. Andrzeja Filabera.
O godz. 10:00 Małgorzata Kurzjewska-Zarinah zabierze nas do Jerozolimy, gdzie wspólnie z o. Zacheuszem Drążkiem przeżyjemy Triduum Paschalne z perspektywy Ziemi Świętej.
W południe, o godz. 13:10, w audycji „Co Kościół na to?”, Weronika Ostrowska porozmawia z s. dr Dolores Nowak i ks. Mateuszem Kielarskim o tym, jak świadomie uczestniczyć w Wigilii Paschalnej.
Kulminacją dnia będzie transmisja Wigilii Paschalnej o godz. 20:00, której będzie przewodniczył bp Tomasz Sztajerwald.
Wielkanoc 2025 – radość Zmartwychwstania
Wielkanoc rozpoczniemy od Mszy świętej rezurekcyjnej o godz. 6:00, transmitowanej na żywo z katedry warszawsko-praskiej.
Kolejno, o godz. 9:00, Paweł Kęska i ks. Łukasz Turek poprowadzą rozważania czytań biblijnych, a o 11:30, w audycji „Ucho igielne”, Mariola Serafin i dr Stanisław Szuro opowiedzą o spotkaniach Zmartwychwstałego Jezusa z uczniami.
Transmisję Mszy św. z parafii Matki Bożej Częstochowskiej z Wołomina rozpoczniemy o godzinie 10:00.
Poruszające świadectwo przedstawią Tomasz i Ewa – w audycji „Radiowy kurs małżeński” o godz. 13:10 i 17:00 opowiedzą Pawłowi Zuchniewiczowi o swojej córeczce Różyczce, która, mimo krótkiego życia, przyniosła im nadzieję i pokój.
O godz. 16:40, 18:40 i 19:40 usłyszymy świadectwa osób, które w codzienności doświadczają obecności Zmartwychwstałego Chrystusa. Audycje poprowadzi Weronika Ostrowska.
Na zakończenie dnia, o godz. 20:00, Grzegorz Kozłowski porozmawia z ks. dr. Pawłem Mazurkiewiczem w audycji „Nadzieja na życie” – o tym, że dla chrześcijan śmierć nie jest końcem, ale przejściem do życia wiecznego.
Poniedziałek Wielkanocny
W drugi dzień Świąt, o godz. 9:00, powtórzymy odcinek „Ucha igielnego” z opowieścią o spotkaniach ze Zmartwychwstałym.
Msza święta z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie rozpocznie się o godz. 10:00. Następnie, o godz. 11:40, 12:40 i 13:40, ponownie usłyszymy świadectwa obecności Chrystusa w życiu codziennym. Audycje przygotowane przez Weronikę Ostrowską.
Po południu, po godz. 16:00, Dorota Sołowiej porozmawia z malarką, poetką i podróżniczką Beatą Tomecką o wielkanocnych tradycjach rodzinnych. Natomiast po godz. 17:00 Jarosław Wydra i etnograf Mariusz Raniszewski przybliżą nam mazowieckie zwyczaje świąteczne.
Zwieńczeniem dnia i całego świątecznego czasu będzie audycja historyczna o godz. 20:00, przygotowana we współpracy z radiem eM Kielce. Prof. Beata Wojciechowska i dr Katarzyna Bernat opowiedzą o 1000-leciu koronacji Bolesława Chrobrego i jej znaczeniu dla Polski i Europy.
Wieczorem, o godz. 22:00, wyemitujemy ponownie rozmowę „Nadzieja na życie” z ks. dr. Pawłem Mazurkiewiczem.
Radio Warszawa – towarzyszymy Ci w najważniejszych chwilach roku liturgicznego.
GK