Transmisja nabożeństwa pasyjnego na antenie Radia Warszawa
„Gorzkie żale, przybywajcie…” – zabrzmi dziś w wielu polskich kościołach i na naszej antenie. Nabożeństwo pasyjne będzie transmitowane o godz. 17:30 z kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie.
W całej Polsce przez kolejne niedziele Wielkiego Postu sprawowane będą „Gorzkie żale”. Nabożeństwo jest polską tradycją, która – jak przypomniał wykładowca teologii pastoralnej na Akademii Katolickiej w Warszawie ks. dr. Janusz Stańczuk – powstała w stołecznym kościele pw. Świętego Krzyża na początku XVIII w. Autorem tekstu jest ks. Wawrzyniec Benik ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo.
– Gorzkie Żale mają rzeczywiście bardzo piękny tekst. To już jest język trochę staropolski, powstał ponad 300 lat temu. To nabożeństwo było konstruowane w oparciu o brewiarz Kościoła, czyli hymn, poszczególne psalmy. Nawiązywało do pewnych średniowiecznych misteriów liturgicznych. Te teksty są pełne napięcia, pełne bólu, pełne pasji – mówił ks. dr. Janusz Stańczuk.
Gorzkie Żale składają się z Zachęty i trzech części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawiana jest jedna z nich.
Jak dodał ks. Stańczuk, można powiedzieć, że Bóg lubi tę melodię, lubi te strofy i chętnie ich wysłuchuje.
– Sam fakt, że to nabożeństwo 300 lat już trwa, ciągle jest żywe i właściwie w każdym kościele parafialnym sprawowane, to znaczy, że Bóg chyba je chciał, że mu pobłogosławił. W historii liturgii czy w historii różnych parafii spotykam nieraz wpis o jakichś nabożeństwach, nowennach, godzinkach, które kiedyś istniały, kiedyś śpiewano i dzisiaj są już rzeczywistością historyczną, nie ma ich. A to „poszło w górę” – zaznaczył.
Nabożeństwo będzie transmitowane na antenie Radia Warszawa w każdą niedzielę Wielkiego Postu. Realizacja we współpracy z Salve Net.
Agata Pniewska