Konferencja „Dzieci i młodzież w cyfrowym świecie. Zagrożenia. Prewencja. Pomoc” [RELACJA I TRANSMISJA]
Dzieci spędzają coraz więcej czasu przed ekranami, a coraz mniej na rozmowach z rodziną. Czy to normalna sytuacja? Jakie są tego powody?
O tym dyskutowali eksperci w drugiej części konferencji „DZIECI I MŁODZIEŻ W CYFROWYM ŚWIECIE. ZAGROŻENIA. PREWENCJA. POMOC”, organizowanej przez Radio Warszawa w Akademiku Praskim.
W internecie można znaleźć wiele treści. Tak duże ilości powodują, że czasem ciężko jest kontrolować spędzany tam czas – mówiła obecna na pierwszej części spotkania młodzież:
Ważne jest także rozgraniczenie świata wirtualnego od realnego i ograniczone zaufanie.
– Ktoś, kogo poznaliśmy w internecie, wydaje się fajny, wypuszcza ciekawe filmy, niekoniecznie będzie taki fajny w realnym świecie. Nie trzeba się z nim umawiać spotkać. Warto myśleć trzy kroki do przodu – radzi inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.
Rozwój internetu i mediów jest normalnym etapem w życiu człowieka i ludzkości. Nie należy go demonizować.
– Internet obnażył brak relacji rodzinnych, brak relacji między ludźmi, brak wzajemnego szacunku. Pewnie w tym pomógł, tak jak pomaga w hejtowaniu, w przekraczaniu granic. Natomiast głównym powodem, dla którego tak się martwimy wejściem dzieci w internet jest brak trwałych relacji – mówi Wincenty Pipka, psycholog, specjalista od wychowania.
– Nie musimy się wystrzegać internetu, będziemy z niego korzystać codziennie. Najważniejsze, by nie przesadzać – wtedy szwankuje zdrowie psychiczne, zdolność nauki, odpoczynku. Na szczęście coraz więcej osób jest świadomych i ogranicza ten czas. Potrzebna jest nowa moda – na niekorzystanie z telefonu w towarzystwie – dodaje dr Wojciech Wierzejski, wykładowca Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW.
W mediach społecznościowych rodzice coraz częściej wstawiają zdjęcia dzieci i informują o aktywnościach z ich życia. Należy być jednak świadomym, że w internecie nic nie ginie.
– Człowiek, który ma wiedzę o wyszukiwaniu treści, może wejść na profil rodzica. Znajdzie tam mniej-więcej datę urodzenia, bo obchodzimy urodziny dziecka, znajdzie przedszkole czy szkołę do której dziecko chodzi, pozna preferencje, jeżeli chodzi o ubiór czy zakupy. W ten sposób może dojść do pełnego życiorysu – podkreśla profesor UKSW Monika Przybysz.
Wojciech Dudkowski
ZOBACZ TRANSMISJĘ DRUGIEJ CZĘŚCI KONFERENCJI:
OBEJRZYJ PIERWSZĄ CZĘŚĆ KONFERENCJI:
Świat cyfrowy daje duże możliwości rozwoju, edukacji, ale też niesie za sobą wiele zagrożeń. O tym jak tych zagrożeń unikać rozmawiali:
- prof. UKSW dr hab. Monika Przybysz – medioznawca, specjalista public relations, media społecznościowe, komunikacja mobilna,
- Bogna Białecka – psycholog (psychologia rodziny, psychologia dziecka),
- Inspektor Mariusz Ciarka – rzecznik Komendanta Głównego Policji, Doktor nauk prawnych,
- Wincenty Pipka – psycholog i dziennikarz, trener zajmujący się komunikacją małżeńską i rodzinną,
- dr Wojciech Wierzejski – wykładowca Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW, specjalizujące się m.in. w systemie oświaty, etyką wychowawczą.
Współfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia (fot. Anna Niebielska):