To jedyne takie miejsce na Mazowszu. Pałac w Chrzęsnem odwiedzili dziś w ramach wyjazdowej audycji dziennikarze Poranka z Radiem Warszawa. O historii dworku obronnego na naszej antenie opowiedziała Henryka Michalczewska, naczelnik wydziału kultury i ochrony zabytków powiatu wołomińskiego.
– Pałac w Chrzęsnem powstał już zasadzie u schyłku pewnej epoki związanej z dworami obronnymi, ale już wówczas powstawała nowa siedziba mieszkalna w formie pałacu. To wiązało się z rozszerzeniem i udogodnieniami, w samej formie mieszkalnej, ale też z połączeniem z otoczeniem. To miało duży walor estetyczny – przypomniała.
Pałac wyróżnia się pod względem architektonicznym, jest wyjątkiem w skali regionu.
– To unikat w skali, na pewno Mazowsza, a można powiedzieć też i Polski. W czasach powojennych, kiedy Urząd Konserwatorski prowadził tutaj badania, żeby zdiagnozować stan obiektu i ocenić jego walory. Już wówczas, w 59 roku istnieje zapis, że jest to jedyny obiekt tego typu na Mazowszu – podkreśliła Henryka Michalczewska.
Pałac w Chrzęsnem i towarzyszący mu park może być miejscem wyciszenia i odpoczynku od wielkomiejskiego rytmu życia.
– Jest tam przede wszystkim bardzo spokojnie, pięknie, z resztą całe Mazowsze, ten nasz rejon łączy w sobie takie cechy. Miasta, które są bliżej Warszawy i gminy z terenu powiatów wołomińskiego żyją rytmem wielkomiejskim, natomiast czym dalej posuwamy się tutaj na wschód lub na północ, to nasze tereny mają w sobie taką sielskość. Tutaj państwo jeszcze jesteście w stanie zobaczyć te piękne, mazowieckie ścieżki, dróżki między łąkami, obsadzone wierzbami – dodała nasza rozmówczyni.
Wstęp do pałacu jest bezpłatny po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym lub mailowym. Do 14 listopada można oglądać tam wystawę „Umówiłem się z nią na 9 – o rozrywkach przedwojennej Warszawy”.
Wojciech Dudkowski