Jedyny w Polsce Ośrodek Symulacji Chirurgii Małoinwazyjnej u Dzieci – w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka – został wyposażony w nowoczesny sprzęt. Obecnie trwa nabór lekarzy na szkolenia.
Program wszechstronnego szkolenia w wideochirurgii w oparciu o zaawansowane techniki symulacji medycznej dofinansowało Ministerstwo Zdrowia. Koszt to 5 milionów złotych.
Celem projektu jest zwiększenie dostępności do operacji wykonywanych przy użyciu metod chirurgii minimalnego dostępu w ośrodkach zajmujących się leczeniem chirurgicznym dzieci. Pracownia została wyposażona w 5 dwustanowiskowych symulatorów laparoskopowych wirtualnej rzeczywistości, przystosowanych do pracy zespołowej. Koszt jednego urządzenia to 685 tysięcy złotych.
Doktor Marek Migdał – dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka podkreślił, że to możliwość „wykorzystania doświadczenia całego zespołu kierowanego przez profesora Piotra Kalicińskiego w połączeniu z nowoczesną techniką. Wyjaśnił, że nie ma możliwości zaproszenia ponad setki chirurgów na blok operacyjny, aby asystowali przy zabiegach i w ten sposób szkolili się.
Profesor Piotr Kaliciński – kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów powiedział, że szkolenia zmniejszą liczbę powikłań chirurgicznych. Według profesora, nowoczesna aparatura pozwala na identyfikację błędów podczas wykonywanych zabiegów i ich eliminację w czasie szkolenia. Chirurg, który przejdzie takie szkolenie jest lepiej przygotowany do wykonywania zabiegów samodzielnie. Dotychczasowy system szkolenia młodych lekarzy opóźniał ten proces.
W ramach projektu przeszkolonych zostanie 120 lekarzy w zakresie podstawowym oraz 60 lekarzy – w zakresie zaawansowanym. Szkolenia planowane są na razie na dwa lata.
Informacyjna Agencja Radiowa.