Wsparcie ubogich – kampania Caritas Polska „Kromka chleba”
Dzielimy się, by być razem! Caritas Polska startuje z kolejną edycją akcji pomocowej „Kromka chleba”, kierowaną do potrzebujących.
Zbliża się Światowy Dzień Ubogich który jest okazją, by dostrzec potrzeby osób słabszych, pomijanych, zagrożonych wykluczeniem. Papież Franciszek apeluje w swym orędziu, aby nie czekać, aż ubodzy zapukają do naszych drzwi. Nawołuje, aby do nich docierać. Caritas rusza z pomocą migrantom, wspiera osoby w kryzysie bezdomności, pomaga seniorom i osobom poszkodowanym w wyniku pandemii. Symbolem solidarności z ubogimi jest przekazywany im chleb.
– Wróćmy do tego symbolu, kiedy chleb był symbolem dzielenia się czasem, uważnością, troską i miłością. Zachęcamy do tego, aby z okazji Światowego Dnia Ubogich, w okolicach 14 listopada, zorganizować akcję „Kromka chleba”. Aby był to czas, w którym spotkamy się z osobami, które nas potrzebują. Nas i naszej uważności, troski, miłości – mówi koordynatorka wolontariatu Caritas Polska Marta Dobrzyńska.
Kampania „Kromka chleba” ma na celu zebranie środków na wsparcie potrzebujących oraz uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby słabszych, ubogich, pomijanych.
– W ramach akcji „Kromka chleba” jak co roku będziemy mówić o dzieleniu się chlebem, o dzieleniu się dobrem, dzieleniu się sobą. Nawiązując do pięknej, polskiej tradycji pieczenia chleba, 14 listopada zaniesiemy upieczony chleb w darze ołtarza. W ten sposób uczcimy Światowy Dzień Ubogich. Własnoręcznie upieczony chleb, wraz z innymi pomocami, zaniesiemy do ośrodków dla uchodźców, pomocy społecznej i schronisk dla bezdomnych – mówi kierownik działu programów społecznych Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.
Światowy Dzień Ubogich obchodzimy w tym roku 14 listopada. Zawarte słowach papieża Franciszka przesłanie Caritas realizuje na co dzień. Jednak w tym roku w sposób szczególny kładąc nacisk na wyzwania związane z kryzysem migracyjnym i pandemią koronawirusa.
Karolina Stachacz-Bartosik, Caritas Polska