To jeden z największych parków narodowych w Polsce
Leżący na północny-zachód od Warszawy Kampinoski Park Narodowy stanowi prawdziwe bogactwo przyrodnicze Mazowsza. 21 marca, pierwszy wiosenny „Poranek z Radiem Warszawa” transmitowaliśmy z Izabelina leżącego w otulinie Kampinosu. Naszymi gośćmi byli pracownicy parku, którzy opowiadali o jego atrakcjach.
Kampinoski Park Narodowy obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej w pradolinie Wisły, w zachodniej części Kotliny Warszawskiej. To bardzo cenny obszar przyrodniczy. Występują tu 74 gatunki drzew, ponad 1400 gatunków roślin oraz 16,5 tysiąca gatunków zwierząt.
Na terenie parku żyją m.in. takie ssaki jak: łoś, bóbr, ryś, wilki, wydra europejska, kuna leśna, lisy, jenot azjatycki, sarna, jeleń. Występują tu także liczne gatunki ptaków m.in.: sowa błotna, bociany czarne i białe, żuraw, orlik krzykliwy, dzięcioły i puchacz.
O zasadach bezpiecznego korzystania z przyrody tego terenu – mówił w „Poranku Radiu Warszawa” dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, Mirosław Markowski.
– Mamy 250 km pieszych szlaków turystycznych. To jest bardzo dużo jak na polskie warunki. Ponad 200 km szlaków rowerowych. Jeżeli zachowamy podstawowe zasady np. nie będziemy hałasować, nie będziemy rozpalać ognisk w miejscach niedozwolonych, to i przyroda nie ucierpi – mówił dyrektor parku.
Okoliczne samorządy współpracują na rzecz ochrony parku – dodał Mirosław Markowski.
– Na trenie parku jest osiem gmin i trzy starostwa. I tutaj jest duże zrozumienie dla potrzeb przyrody, tego co tutaj chronimy. To jest bardzo ważne miejsce nie tylko dla przyrody, ale także dla mieszkańców okolicznych gmin. Tak więc mamy wsparcie samorządów, dlatego ochrona tego obszaru jest łatwiejsza – wyjaśnił dyrektor KPN.
Tereny Parku mają bogatą historię związaną z walkami o niepodległość Polski. Miały tu miejsce walki powstańcze w 1794 i 1863 roku, walki armii Poznań we wrześniu 1939 roku, a także walki w roku 1944. Znajdują się tu liczne mogiły m.in.: powstańców z 1863 roku, cmentarz partyzantów oraz cmentarz w Palmirach, na którym spoczywają Polacy rozstrzelani przez Niemców w latach 1939–1944.
Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 roku. W roku 2000 został wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Strefę centralną rezerwatu tworzą obszary ochrony ścisłej parku, strefę buforową obszary ochrony częściowej i krajobrazowej, natomiast strefą przejściową jest otulina.
Mirosław Markowski:
fot. ze zbiorów radia
Krzysztof Jędrasik