To ewenement na skalę europejską
Zespół pałacowo-ogrodowy został założony w XVIII wieku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od 1960 roku całość stanowi muzeum. Łazienki Królewskie w Warszawie od lat są jedną z głównych atrakcji stolicy. O szczególnych walorach tego miejsca mówiła w piątkowym „Poranku z Radiem Warszawa” dyrektor „Muzeum Łazienki Królewskie” Marianna Otmianowska.
Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane jest „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”. To letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody.
Można tu odpocząć, obserwując przyrodę oraz odwiedzić takie perły europejskiej architektury, jak Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starą Oranżerię, Galerię Rzeźby Polskiej, Teatr Królewski, Pałac Myślewicki czy malowniczo położony Amfiteatr.
O wyjątkowych walorach tego miejsca mówiła w piątkowym „Poranku z Radiem Warszawa” dyrektor „Muzeum Łazienki Królewskie” Marianna Otmianowska.
– Intensywnie pracujemy nad przechodzeniem od myślenia, że jest to „tylko” miejski park, a w środku jakiś pałac, do takiej świadomości, że jest to rezydencja królewska, że jest to zabytkowy ogród, a całość tworzy muzeum. Muzeum to ogród i zabytki. Jest to w Europie jedyna rezydencja królewska, która znajduje się w centrum stolicy, a jej ogród jest dostępny zupełnie bezpłatnie – mówiła Marianna Otmianowska.
Na terenie Łazienek Królewskich cyklicznie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia.
– Jest szereg wydarzeń towarzyszących wystawom kolekcji stałej, zwiedzaniu wnętrz, ale także wystawom czasowym. To m.in. warsztaty, wykłady, spotkania na wystawie, czytania performatywne, spotkania ze studentami Akademii Teatralnej – dodała dyrektor.
W ogrodach Łazienek Królewskich spaceruje się ścieżkami oraz alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów. Do dyspozycji gości jest: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny i Ogród Modernistyczny.
Goście Łazienek Królewskich mają też kontakt z europejską kulturą dzięki licznym wydarzeniom. Wśród najbardziej znanych są letnie koncerty pod Pomnikiem Chopina, które odbywają się w każdą niedzielę, od połowy maja do końca września. Recitale te mają w Łazienkach długą tradycję i cieszą się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Warszawy.
Od 1 stycznia 2018 roku częścią Muzeum Łazienki Królewskie stało się Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
Szczegółowy program atrakcji organizowanych w Łazienkach Królewskich dostępny jest na stronie muzeum https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci
Krzysztof Jędrasik