To czas poznawania nauki św. Jana Pawła II
Kościół katolicki w Polsce obchodzi XXIV Dzień Papieski. Od 2001 roku jest on organizowany w niedzielę poprzedzającą kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Tego dnia w całej Polsce odbywają się zbiórki na wsparcie zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego są słowa: „Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”.
Z okazji Dnia Papieskiego 2024, w niedzielę 13 października o godzinie 9:00, kard. Kazimierz Nycz przewodniczył uroczystej Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Zebrani modlili się w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Od początku swojego istnienia fundacja wspiera rozwój zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.
– W tej świątyni nieustannie dziękujemy Panu Bogu za dar świętego papieża Jana Pawła II. Chcemy w tym dniu przede wszystkim poznawać jego naukę i ten wielki pontyfikat – mówił kard. Nycz witając zebranych.
Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego nawiązuje do listu Jana Pawła II skierowanego do ludzi w podeszłym wieku.
– Podejmujemy ważne, choć trudne hasło z tego pontyfikatu. Jan Paweł II głoszący Ewangelię starości i cierpienia. To temat ważny i egzystencjalny, dotyczący każdego z nas – dodał kard. Nycz.
Homilię wygłosił ks. Paweł Ptasznik, który współpracował z Janem Pawłem II w Watykanie.
– Wszystko, co w swoim życiu robił, co mówił i również to przeżywanie cierpienia wynikało przede wszystkim z nieustannego mistycznego dialogu z Bogiem. I to było największą tajemnicą wielkości tego człowieka – mówił kapłan.
Poniżej cała homilia ks. Pawła Ptasznika:
Z okazji Dnia Papieskiego w parafiach całej Polski odbywają się zbiórki do puszek na cele Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W wielu miejscach w akcji biorą udział sami stypendyści, którzy już korzystają ze wsparcia, a teraz pomagają innym.
– Studiuję geografię. Jest to duże wsparcie. Mogłam właśnie dzięki temu opłacać sobie zajęcia z malowania na porcelanie, co od kilku lat jest moją pasją. Dzięki temu mam też łatwiej z kupnem podręczników czy innych materiałów – mówi Teresa, która kwestowała przed katedrą warszawsko-praską.
Oprócz comiesięcznych stypendiów, fundacja zapewnia podopiecznym także program formacyjno-integracyjny.
– Szczególnie dzięki obozom miałam okazję poznać bardzo wielu ludzi z całej Polski. Są to wartościowe relacje, za każdym razem jak mam okazję spotkać te osoby to są tematy do rozmów. Są to osoby z podobnymi wartościami, więc jest to bardzo przyjazne środowisko. Mamy też rozwój duchowy zapewniony, bo są organizowane spotkania formacyjne – dodaje stypendystka.
Wierni wychodząc z Eucharystii mieli okazję wesprzeć rozwój młodych ludzi. Jak mówili – jesteśmy całym sercem za tym dziełem:
Przez ponad 20 lat, z pomocy fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” skorzystało już kilka tysięcy młodych ludzi. Stypendyści są nazywani „żywym pomnikiem św. Jana Pawła II”.
K.J.