To czas poświęcony mieszkańcom pogranicza i trosce o pamięć narodową
4 lipca na Jasnej Górze odbył się XXVII Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Spotkanie otworzyła Msza święta w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. Modlono się w intencji wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie.
Eucharystii na Jasnej Górze przewodniczył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. W homilii duchowny przypomniał postać Matki Róży Czackiej, która 12 września zostanie błogosławioną. Ona również pochodziła z Kresów i pozostawiła nam cenne przesłanie – mówił kapłan.
– To wezwanie Róży Czackiej: „przez krzyż do Nieba” jest dla nas Kresowian i potomków Kresowian szczególnym drogowskazem. Historia Kresów to wspaniałe wydarzenia, ale także wojny, obrona granic Rzeczpospolitej, to także krwawe konflikty, ludobójstwa, zagłady i zbrodnie – zaznaczył kapłan.
Najważniejszym przykazaniem nie tylko dla chrześcijan są słowa: „Nie zabijaj” – podkreślił ks. Isakowicz-Zaleski. I dodał, że wzajemne relacje między narodami muszą być oparte na prawdzie.
– Nie ma zgody na to, aby ktokolwiek zabijał drugiego człowieka, niezależnie jakimi ideologiami się kieruje. Narody stworzone są do tego, aby żyć w zgodzie i w przyjaźni, ale w oparciu o prawdę. Na kłamstwie, na fałszu, na przemilczeniu, na chowaniu głowy w piasek nikt jeszcze dobrych relacji nie zbudował – podkreślił.
Nawiązując do ludobójstwa na Wołyniu dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich duchowny skierował apel do polskich władz państwowych i kościelnych. Zachęcał, aby wznieść się ponad poprawność polityczną i w końcu pochować oraz upamiętnić ofiary rzezi wołyńskiej z 1943 roku. Dodał, że zbliżająca się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego jest także wezwaniem dla władz kościelnych, aby szukać porozumienia w tej sprawie z kościołami na Ukrainie.
Podczas zjazdu odbyło się także Otwarte Forum Kresowe, podczas którego wykład „Wołyń. Nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary” wygłosił dr Leon Popek, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
Cała homilia ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego z Jasnej Góry z 4 lipca 2021 roku:
Krzysztof Jędrasik