To będzie czas wdzięczności i modlitwy o pokój
W niedzielę, 13 sierpnia odbędą się obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Główne uroczystości zaplanowano w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie.
W programie obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej jest m.in. pielgrzymowanie z Ossowa do sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, Msza święta pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego i procesja różańcowa.
O tegorocznych wydarzeniach – mówił w „Poranku z Radiem Warszawa” proboszcz sanktuarium w Radzyminie ks. Krzysztof Ziółkowski.
– 13 sierpnia dziękujemy Matce Bożej Łaskawej. Jak wiemy bp Romuald Kamiński poświęcił statuę Matki Bożej Łaskawej w Radzyminie i my kontynuujemy te działania, żeby ciągle dziękować i nie przestać być wdzięcznymi – mówił kapłan.
Obchody są okazją także do wdzięczności za wizytę św. Jana Pawła II w Radzyminie w 1999 roku – dodał ks. Ziółkowski.
– W tej chwili, jak przyjeżdżają pielgrzymi, pokazujemy im ten fragment nagrania, kiedy Jan Paweł II modli się na cmentarzu radzymińskim i wzrusza. On zwracał godność tym osobom, o których nie można było mówić przez tyle lat. I my przez te uroczystości chcemy o tym przypominać, żeby pamiętać o bohaterach i ich rodzinach – dodał gość poranka.
Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie odwiedza coraz więcej pielgrzymów.
– Cały sens przekazywania różnych pamiątek i tych historii rodzinnych jest wtedy, kiedy możemy o tym opowiedzieć pielgrzymom. I rzeczywiście tak się dzieje, że tych pielgrzymów jest coraz więcej, którzy chcą się czegoś dowiedzieć nie tylko o Janie Pawle II, ale także o Radzyminie, o Cudzie nad Wisłą o objawieniach Matki Bożej w Ossowie i w Wólce Radzymińskiej – dodał ks. Krzysztof Ziółkowski.
Uroczystości diecezjalne związane ze 103. rocznicą Bitwy Warszawskiej rozpoczną się 13 sierpnia w Katedrze Warszawsko-Praskiej. O godzinie 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Eucharystii będzie przewodniczył biskup Jacek Grzybowski, a homilię wygłosi bp Romuald Kamiński. Transmisja na antenie Radia Warszawa.
Od 13 do 15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy, rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska, zwana „Cudem nad Wisłą” jest uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Historycy oceniają, że zwycięstwo Polaków z 1920 roku zdecydowało o niepodległości Polski i uratowało Europę przed bolszewizmem.
Ks. Krzysztof Ziółkowski:
Krzysztof Jędrasik