W Warszawie rozpoczęło pracę Centrum Doskonałości ENSEMBLE3. Nowy ośrodek ma prowadzić badania naukowe z dziedziny fotoniki nazywanej technologią przyszłości. Na działanie Centrum przeznaczono 30 milionów euro z funduszy europejskich.
Kierująca ENSEMBLE3 profesor Dorota Pawlak wyjaśnia, że naukowcy w instytucji będą pracowali nad nowoczesnymi metodami wzrostu kryształów.
Dodaje, że efekty prac znajdą zastosowanie w takich dziedzinach, jak medycyna, optoelektronika, telekomunikacja czy konwersja energii. Wyjaśnia, że wszyscy mamy telefony i sprzęt elektronicznych, w którym są kryształy.
– Bez materiałów, kryształów nie byłoby tego, co dzisiaj mamy, jak również nie będzie naszej przyszłości. To, co my chcemy zrobić w projekcie, to użyć metod wzrostu kryształów, opracować nowe metodologie i użyć ich już nie do elektroniki, ale do fotoniki – mówi Dorota Pawlak.
Projekt będzie prowadzony wspólnie przez Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych skupiony w Sieci Łukasiewicz, Uniwersytet Warszawski i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ośrodek ma zagraniczne wsparcie.
– Sukcesem tego projektu jest pozyskanie znakomitych naukowców ze świata i Europy – mówi Marcin Kraska, wiceprezes do spraw badań i rozwoju z Centrum Łukasiewicz.
Wśród partnerów instytucji są Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”, Karlsruhe Institute of Technology w Niemczech i Cooperative Research Center nanoGune Consolider w Hiszpanii. W gronie doradców są przedstawiciele ze Stanów Zjednoczonych.
– To naprawdę zacne grono, które będzie służyć radą i wspomagać realizację projektu – mówi Marcin Kraska.
W Centrum ma pracować około stu osób, w ośrodku ma powstać dziewięć grup badawczych. Na razie projekt ma zapewnione finansowanie przez siedem lat.
Środki na powstanie Centrum Doskonałości ENSEMBLE3 pochodzą z programu Horyzont 2020, Międzynarodowych Agend Badawczych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego.
IAR