Technika 30 lat temu. Jak zmieniało się Radio Warszawa?
Radio Warszawa sprzed 30 lat i Radio Warszawa dziś. Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki z okazji 30-lecia Radia Warszawa odsłania przed słuchaczami technologie radiowe sprzed okresu powstania radia i porównuje je z obecnymi.
Co pewien czas przypominamy o trwającym 30-leciu naszego radia. Przedstawiamy słuchaczom kulisy pracy radiowców oraz prezentujemy zmiany, jakie dokonywały się na przestrzeni lat. W Rozmowie Radia Warszawa Zasław Adamaszek reprezentujący Narodowe Muzeum Techniki mówił o trudnym czasie, w jakim powstawała nasza rozgłośnia.
– Po roku 1989 masowo zaczęły pojawiać się stacje nie tylko opierające się o Pierwszy, Drugi, Trzeci Program Polskiego Radia, ale także w znacznych ilościach stacje nadające na zakresie ultrakrótkofalowym, o różnych profilach tematycznych, w tym także muzyczne, informacyjne i kulturalne. To był okres przełomu. Wówczas radiosłuchacze nagle dostali do wyboru bardzo dużą paletę rozgłośni radiowych – podkreślił Zasław Adamaszek.
Rozgłośnie z lat 80. i początku lat 90. znacznie różnią się wyposażeniem od tego, czym radia dysponują obecnie. Wówczas używało się konsolet analogowych, które służyły do modyfikowania, wzmacniania i tworzenia dźwięku. Obecnie są one zastąpione zupełnie nowym, cyfrowym sprzętem.
– Przełom wieków to był taki okres, kiedy studia bardzo szybko „przezbrajały się” z konsolet analogowych na konsolety cyfrowe, które pozwalały już na dużo większy zakres manipulacji dźwiękiem – oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu. Konsolety cyfrowe umożliwiały dużo większy zakres modyfikacji i wpływania na ten dźwięk. Wiek XXI przyniósł, co prawda, nieszczególnie popularne w dużych rozgłośniach radiowych konsolety wirtualne, czyli takie, które nie posiadają żadnych fizycznie regulowanych gałek, przełączników czy suwaków. Jednak one nie są tak popularne wśród radiowców – mówił Zasław Adamaszek.
Za oficjalną datę powstania Radia Warszawa przyjmuje się 2 marca 1991 roku. Nadawanie rozpoczęto kilka miesięcy później – 2 października. Od tamtej pory każdego dnia przekazujemy naszym słuchaczom najświeższe wiadomości ze stolicy, diecezji warszawsko-praskiej, z życia Kościoła oraz z kraju i ze świata.
Rozmowa Radia Warszawa z Zasławem Adamaszkiem:
Karolina Stachacz