To nadzieja dla milionów pacjentów. Szpital Bródnowski w Warszawie jest pierwszym ośrodkiem w Europie, który przeprowadził nowatorskie leczenie nadciśnienia tętniczego. Zabieg polegał na wszczepieniu układu stymulującego zatokę tętnicy szyjnej. Ta metoda może pomóc wielu osobom z lekoopornym nadciśnieniem tętniczym.
Zespół Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego przeprowadził implantację układu stymulującego zatokę tętnicy szyjnej u pacjenta z lekoopornym nadciśnieniem tętniczym. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że niemal 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Szacuje się, że problem ten dotyka jedną na trzy dorosłe osoby na świecie.
W przypadku wzrostu ciśnienia krwi dochodzi do automatycznej stymulacji elektrycznej o bardzo małym natężeniu nerwów zatoki szyjnej, co prowadzi do kontrolowanego obniżenia ciśnienia. Operowany pacjent w stanie dobrym został wypisany do domu, a badania kontrolne wykazały skuteczne działanie wszczepionej aparatury.
– To metoda, która polega na wszczepieniu specjalnego, malutkiego urządzenia, które w sposób sterowany z zewnątrz powoduje, przy pewnej automatyce, obniżenie ciśnienia. To jest wszczepione malutkie urządzenie. Efektywność tego była niesamowita. Obserwujemy nieporównywalnie lepsze parametry naszego pacjenta – mówi rzecznik szpitala Bródnowskiego Piotr Gołaszewski.
Zabieg wykonał Zespół Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej pod kierownictwem docenta Piotra Myrchy. Szpital Bródnowski jest pierwszą placówką w Europie, która przeprowadziła takie leczenie. To wielka szansa dla wielu pacjentów – dodaje Piotr Gołaszewski.
– Z dumą informujemy, że trwają dalsze prace pod kierownictwem Pana profesora Myrchy, ażeby ta innowacyjna metoda stała się taką powiedziałbym stałą propozycją dla wszystkich osób, które borykają się z ogromnym, bardzo dokuczliwym problemem nadciśnienia lekoopornego. Panu Profesorowi Myrsze serdecznie gratulujemy – zaznacza rzecznik.
Szpital Bródnowski, po zakończeniu badań będzie ośrodkiem referencyjnym i szkolącym w tym zakresie. Procedura kwalifikacji dla pacjentów z lekoopornym nadciśnieniem tętniczym odbywa się w ośrodkach kardiologicznych prowadzących rekrutację do badania. Obecnie są to Klinika Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii UCK WUM oraz Klinika Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych WUM.
Krzysztof Jędrasik