Szpital Bielański wyróżniony za nowatorską metodę leczenia raka

Oddział Ginekologiczny Szpitala Bielańskiego w Warszawie znalazł się w gronie najlepszych w Polsce. To dzięki wdrożeniu mało inwazyjnej chirurgii w leczeniu nowotworu endometrium.
Nowotwór endometrium uznawany jest za chorobę XXI wieku. Wraz z narastającym odsetkiem osób z nadwagą i otyłością w społeczeństwie medycy obserwują dynamiczny wzrost rozpoznawania tej choroby nawet u kobiet w młodym wieku. Kompleksowe leczenie onkologiczne wymaga czasem okaleczającej chirurgii.
Celem lekarzy z Bielan było zaoferowanie kobietom dostępu do metody, która jest zarówno niezwykle skuteczna, radykalna onkologicznie, ale również bezpieczna i mało inwazyjna. Udało się to dzięki wykorzystaniu podczas operacji podczerwieni oraz zieleni indocyjaninowej. Metoda pozwala chorym kobietom szybciej wrócić do zdrowia, ale także skraca pobyt w szpitalu o 30 procent.
– Wprowadziliśmy techniki laparoskopowego czyli mało inwazyjnego leczenia raka endometrii. Pacjentki nie przechodzą klasycznych operacji. Zaglądamy do ich brzucha za pomocą „dziurki od klucza” za pomocą kamery i drobnych narzędzi. Jesteśmy w ten sposób w stanie usunąć całą chorobę nowotworową i zdiagnozować poziom jej zaawansowania – mówi Ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Bielańskim Filip Dąbrowski.
Bielańska placówka trafiła do finału Konkursu „Inspiracje 2023”, w kategorii „Innowacje w szpitalu – medycyna – nowatorskie metody leczenia”. Ideą Konkursu jest promowanie osób, instytucji, szpitali, organizacji pozarządowych i firm działających w ochronie zdrowia, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitali.
– Dostaliśmy nagrodę właśnie za wykrywanie i usuwanie wartowniczych węzłów chłonnych. To właśnie te węzły, które są na pierwszej linii obrony naszego organizmu przed danym nowotworem. Dzięki ich usunięciu jesteśmy w stanie zakwalifikować pacjentkę do dalszego leczenia lub stwierdzić, że jest wyleczona z danej choroby – wyjaśnia Filip Dąbrowski.
Rak endometrium rozpoznawany jest u ponad 6 tysięcy kobiet rocznie. U zdecydowanej większości operacja laparoskopowa powinna być pierwszym etapem leczenia.
Wprowadzona w Szpitalu Bielańskim metoda wiąże się z wieloma korzyściami. Pozwoliła nie tylko zmniejszyć liczbę powikłań pooperacyjnych u kobiet, zmniejszyć ból pooperacyjny, ale także zwiększyć u pacjentek onkologicznych komfort życia oraz przyspieszyć powrót do pełnej sprawności i pracy zawodowej. Wśród korzyści dla szpitala należy wyróżnić fakt skrócenia czasu hospitalizacji i związanych z tym kosztów.
Krzysztof Jędrasik