Szczęśliwa, która słucha – Diecezjalny Dzień Kobiet w Nadarzynie – relacja
Szczęśliwa, która słucha – Diecezjalny Dzień Kobiet w Nadarzynie
Ponad 200 kobiet z całej Polski spotkało się w parafii p.w. św. Klemensa w Nadarzynie podczas Diecezjalnego Dnia Skupienia dla Kobiet pod hasłem „Szczęśliwa, która słucha” pod patronatem metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza.
„„Przeżywamy niezwykłe, wręcz historyczne wydarzenie. Przeżywamy pierwszy Dzień Skupienia dla kobiet archidiecezji warszawskiej, ale nie ograniczamy się tylko do granic administracyjnych. Dziękujemy szczególnie za dobro, które kobiety wnoszą w życie społeczne i rodzinne. Bardzo proszę, by to dzieło miało swoją kontynuację.” – mówił bp Rafał Markowski podczas Mszy świętej.
Diecezjalny Dzień Kobiet jest odpowiedzią na wyzwania dzisiejszego świata. Organizatorki podkreślają, jak wielka jest siła wspólnoty i wzajemnego zrozumienia, słuchania Słowa Bożego, które prowadzi do wewnętrznego pokoju i jedności z Bogiem. Wspólną medytację Ewangelii poprowadziła s. Maria Czepiel CSSE, podkreśliła, że „ze Słowem Bożym jest jak z nauką języka obcego, potrzeba cierpliwości i wierności.”
Spotkanie kobiet odbyło się 19 października, nie zapomniano o szczególnej 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas Mszy świętej na ręce biskupa Markowskiego złożono 150 deklaracji kobiet, które zdecydowały się na codzienną modlitwę za kapłanów archidiecezji warszawskiej, słowami św. s. Faustyny Kowalskiej.
„Mądrość to jest też pewne poukładanie. Robimy porządki zewnętrzne, robimy też porządki wewnętrzne.” – mówiła s. Wawrzyna Chwedoruk CSIC, niepokalanka, od lat pomagająca rozeznawać życiowe powołanie kobietom. Przywołała sylwetkę bł. Marceliny Darowskiej, mistyczki, która pochodziła z bogatej rodziny, jednak nie przeceniała roli dóbr materialnych w życiu. „Doceniała je, bo zdawała sobie sprawę, że żyjemy w rzeczywistości materialnej, oczywiście nie chodzi o egoizm, ale o to, by najpierw nauczyć się dbać o swoje potrzeby, by dbać o potrzeby innych.”- mówiła niepokalanka.
Wśród prelegentek znalazła się m.in. Alicja Węgorzewska, polska śpiewaczka operowa, która zrobiła międzynarodową karierę. „To ogromny dar i zaszczyt, że mogę tu być.” – mówiła. Opowiedziała o karierze, o tym, jaką cenę musiała ponosić w życiu rodzinnym, a także o wartości niełatwej drogi do macierzyństwa. „Nauczyłam się dziękować. Nie tylko prosić. Kiedy patrzę z perspektywy lat na moje prośby, kierowane do Pana Boga, cieszę się, że On był mądrzejszy i ich nie spełnił.” – mówiła artystka.
Dodała, że jej mottem życiowym jest „mimo wszystko” – „mimo wszystko musimy znaleźć czas dla siebie, dla bliskich. Pamiętajmy, że ten czas nie wraca.” – dodała.
Swoją prelekcję przedstawiła także Beata Kusik, certyfikowany coach i pedagog, która od lat wspiera osoby w rozwijaniu ich wewnętrznego potencjału. Na bazie przykładów przekonywała, że „chwałą Bożą jest w pełni żyjący człowiek”.
Spotkaniu towarzyszyło uwielbienie, które poprowadziła Aleksandra Jaromin, pełna pasji liderka, która inspiruje innych do odkrywania bliskości Boga poprzez sztukę z niesamowitą Dorotą Wolską.
Nie zabrakło również czasu na wspólne rozmowy, posiłek, a także dzielenia swoim doświadczeniem.
Uczestniczki jednogłośnie deklarują, że chciałyby, by takie wydarzenie odbywało się cyklicznie. „Przepiękny dzień, pełen wzruszeń, świadectw, mądrości, wskazówek, dobroci, wzajemnej życzliwości. Dziękuję za wspólną modlitwę, śpiew i niezwykłą atmosferę.” – powiedziała pani Maria, jedna z uczestniczek Dnia Skupienia.
Beata Jakoniuk-Wojcieszak
Patronat nad wydarzeniem objęło Radio Warszawa