Synod o synodalności stał się kolejnym rozdziałem historii kościoła. Jego intencją było stworzenie wzajemnych relacji między kapłanami w parafiach na całym świecie, a wiernymi. Druga rzymska sesja 16. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów rozpoczęła się 2 października i zakończyła 27 października. Biskupi przyjęli dokument końcowy zgromadzenia.
Jednym z delegatów KEP na synod w Rzymie był synod biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej biskup Jacek Grzybowski, który podsumował trwające trzy lata prace, w odniesieniu do warszawskiej wspólnoty, którą tworzył.
– Według portalu synod.org.pl nasza diecezja naprawdę mocno zaangażowała się w synod w Polsce. Byliśmy przede wszystkim wytrwali i efektywni, to znaczy mieliśmy jakąś ofertę synodalną. Nie tylko na początku, ale także później – wskazał biskup.
Owocem prac synodalnych stało się powstanie w każdej z parafii Diecezji Warszawsko – Praskiej rad duszpasterskich i ekonomicznych.
– Głównym priorytetem w pewnym momencie stała się komunikacja pomiędzy kapłanem, proboszczem odpowiedzialnym za parafię, jej głową, liderem, a pozostałymi osobami. Kolejnym aspektem jest ewangelizacja. Chcieliśmy sprawić, żeby ludzie, którzy mieszkają na terenie parafii mogli zobaczyć, co dzieje się w kościele, byli tego świadomi. Stąd ten priorytet spotkań synodalnych został uregulowany w konsultacjach i tworzeniu statutów rad parafialnych, duszpasterskich i ekonomicznych – wyjaśnia biskup Jacek Grzybowski.
Jak podkreślił biskup pomocniczy Jacek Grzybowski, wspólne działania, dyskusje i prace z wiernymi, stają się w naszej diecezji realną zmianą funkcjonowania wspólnot. To co powstawało już na etapie zespołów synodalnych w Diecezji Warszawsko – Praskiej, jest rekomendacją zawartą w dokumencie przygotowanym w Rzymie.
– Muszę wam powiedzieć, że byłem naprawdę dumny, kiedy uczestniczyłem w tych obradach i kiedy w Instrumentum Laboris, czyli w tym dokumencie, na którym pracowaliśmy, było wyraźnie napisane, że właściwe jest zalecenie, aby we wszystkich parafiach były rady, które pomagają kapłanom w realizacji zadań Kościoła katolickiego – podsumował biskup Jacek Grzybowski.
W 16. Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnego Synodu Biskupów uczestniczyły 464 osoby, w tym 54 kobiety, którym po raz pierwszy przyznano prawo zabrania głosu. Na wtorek 5 listopada Konferencja Episkopatu Polski zapowiada konferencję prasową podsumowującą cały proces zatytułowaną „Co dalej po Synodzie?”. Głos zabiorą delegaci Konferencji Episkopatu Polski na Synod – arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński oraz biskup Jacek Grzybowski. Wystąpi również profesor Aleksander Bańka, świecki przedstawiciel Europy na Synod.
Artur Chmielewski