W Warszawie odbędzie się Wielka Defilada Niepodległości, zorganizowana z okazji Święta Wojska Polskiego oraz stulecia odzyskania przez Polskę suwerenności. Od 13:00 do 15:00 stołeczną Wisłostradą przemaszerują oddziały Wojska Polskiego oraz jego sojuszników, między innymi Amerykanów, Brytyjczyków, Chorwatów i Rumunów.
12.00
Defilada będzie się składać z trzech części – mówi podpułkownik Joanna Klejszmit z Dowództwa Garnizonu Warszawa. „Defilada rozpocznie się od przelotu samolotów i śmigłowców, będzie ich ponad 200” – powiedziała podpułkownik. „Następnie przemaszeruje ponad 1500 żołnierzy, będą reprezentowali wszystkie rodzaje sił zbrojnych, wszystkie kolory mundurów. Za nimi przejadą pojazdy kołowe i gąsienicowe, będzie ich ponad 200. Trzecią część będą stanowili rekonstruktorzy historyczny, którzy pokażą, jak zmieniał się wygląd polskiego wojska od wczesnego średniowiecza do XX wieku” – powiedziała podpułkownik Joanna Klejszmit.
Widzowie będą mogli zobaczyć zarówno nowoczesny sprzęt, jak i uzbrojenie sprawdzone w boju. Cała defilada będzie ciekawym widowiskiem, ale na kilka jednostek warto zwrócić szczególną uwagę – mówi kapitan Krzysztof Płatek, oficer prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. „Na pewno trzeba zwrócić uwagę na drugą część defilady lotniczej, tam pojawią się samoloty M-346 Master, czyli najnowsze nabytki szkoły w Dęblinie” – powiedział kapitan Płatek. „Jeśli chodzi o część naziemną to Kraby, Rosomaki, Leopardy i PT-91 „Twardy” z ich reaktywnym pancerzem. Warto również zwrócić uwagę na morską jednostkę rakietową, czyli to, czym marynarka jest w stanie bronić naszego wybrzeża. To najnowocześniejsze pociski, zdolne razić każdy cel morski” – powiedział kapitan Krzysztof Płatek.
12.10
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka odbyła się uroczysta zmiana wart. Dziś jest obchodzone Święto Wojska Polskiego, upamiętniające Bitwę Warszawską 1920 roku, zwaną „Cudem nad Wisłą”.
Na początku uroczystości orkiestra wojskowa odegrała Hymn Polski, po czym nastąpiła uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie prezydent Andrzej Duda złożył przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu. Ostatnim akordem tej części obchodów była defilada na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
12.40
W Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom za ich służbę. Podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie podkreślił, że jest to szczególnie ważny czas dla polskiej armii, którą czeka reforma i modernizacja. W efekcie ma być większa i nowocześnie wyposażona- zapowiedział prezydent Andrzej Duda. ,,Chcemy, żeby w jeszcze lepszym i większym stopniu mogła zapewnić bezpieczeństwo w Polsce, a także – jeśli będzie taka potrzeba w ramach zobowiązań sojuszniczych – nieść pokój i bezpieczeństwo innych częściach świata” – dodał prezydent Andrzej Duda.
Podczas uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent mianował 11 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralski. Szef Sztabu Generalnego generał broni Rajmund Andrzejczak otrzymał akt wskazania na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych na czas wojny.
13.00
Ponad 1500 żołnierzy, w tym oddziały Wojska Polskiego oraz oddziały sojusznicze, między innymi Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni przemaszerują Wisłostradą. Rozpoczęła się Wielka Defilada Niepodległości. Widzowie mogą obejrzeć ciężki sprzęt, samoloty, śmigłowce oraz rekonstruktorów historycznych. Wydarzenie zorganizowano z okazji Święta Wojska Polskiego.
Zgromadzeni przy Wisłostradzie mówią, że ich udział w defiladzie to wyraz patriotyzmu i wdzięczności dla żołnierzy.
Po defiladzie na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie od 15-tej do 20-tej odbędzie się piknik wojskowy, gdzie będzie można spotkać żołnierzy i zobaczyć z bliska sprzęt wojskowy.
13.50
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Bitwa Warszawska była jedną z najważniejszych w dziejach świata. W przemówieniu na początku Wielkiej Defilady Niepodległości podkreślił, że na zwycięstwo nad bolszewikami złożyły się geniusz dowódców, męstwo i umiejętności żołnierzy zdecydowały:
W tym roku defilada odbywa się w nowym miejscu – na Wybrzeżu Gdańskim, a nie jak do tej pory – w Alejach Ujazdowskich. Formacje uczestniczące w defiladzie zgrupowane są na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do Mostu Gdańskiego.
14.10
Prezydent powiedział, że obecność wojsk sojuszniczych w Polsce powinna mieć charakter stały. W dniu Święta Wojska Polskiego Andrzej Duda dziękował za służbę polskim żołnierzom ale i żołnierzom armii sojuszniczych NATO:
14.25
Prezydent chce przyspieszenia procesu zwiększania wydatków na obronność. Przed defiladą w dniu Święta Wojska Polskiego Andrzej Duda mówił, że powinniśmy osiągnąć 2,5 proc. PKB jeszcze przed 2030-ym rokiem. Prezydent liczy, że będzie to możliwe, gdy polska gospodarka będzie się rozwijać:
14.50
Prezydent Andrzej Duda zaapelował o wstępowanie do Wojsk Obrony Terytorialnej. W przemówieniu inaugurującym w Warszawie Wielką Defiladę Niepodległości w Święto Wojska Polskiego, Andrzej Duda mówił, że Polska powinna być jak najbardziej samodzielna w zapewnianiu swojego bezpieczeństwa, a wojska sojusznicze mają pełnić jedynie rolę pomocniczą. Prezydent dziękował tym, którzy podejmują służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej:
15.30
Ponad 1500 żołnierzy, w tym oddziały Wojska Polskiego oraz oddziały sojusznicze, między innymi Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni przemaszerowali Wisłostradą. Podczas Wielkiej Defilady Niepodległości można było oglądać także ciężki sprzęt, samoloty, śmigłowce oraz rekonstruktorów historycznych. Wydarzenie zorganizowano z okazji Święta Wojska Polskiego. Zgromadzeni przy Wisłostradzie byli pod wrażeniem defilady.
Po defiladzie na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie rozpoczął się piknik wojskowy, gdzie można spotkać żołnierzy i zobaczyć z bliska sprzęt wojskowy.
IAR