Bohaterowie Bitwy Warszawskiej będą uczczeni również w Radzyminie. Podwarszawskie miasto było świadkiem najważniejszych wydarzeń sierpnia 1920 roku. To jedna z najważniejszych bitew we współczesnej historii świata – mówił w Poranku z Radiem Warszawa burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.
– To jest bez wątpienia ważna, jeśli nie najważniejsza, zwycięska Polska Bitwa, która zaważyła o tym, że po prawie 123 latach, po pierwszej wojnie światowej, utrzymaliśmy ledwo co odzyskaną niepodległość Trudno wyobrazić sobie, jakie konsekwencje dla Polski czy dla Europy byłyby, gdybyśmy nie zatrzymali pochodu bolszewików na Warszawę, a pewnie później na stolice europejskie – zaznaczył.
To w okolicach Radzymina miały miejsce najważniejsze wydarzenia podczas wojny polsko-bolszewickiej.
– Właściwie to ta bitwa powinna nazywać się podwarszawska, ponieważ Bolszewikom do stolicy na szczęście nie udało się wkroczyć. Udało się zatrzymać pochód Bolszewików na stolicę właśnie w okolicach Radzymina. Radzymin był tym miejscem, które kilkukrotnie przechodziło w sierpniu z rąk do rąk. Raz był po stronie bolszewickiej, a raz po stronie polskiej. Ostatecznie w okolicach Wólki Radzymińskiej udało się odeprzeć armię Bolszewicką – podkreślił burmistrz.
Uroczystości i wydarzenia z okazji rocznicy trwają przez kilka dni. Dziś można do nich dołączyć.
– O 18 zapraszam wszystkich na wykład Stefana Fuglewicza „Przedmoście warszawskie 1920, zachowane fortyfikacje w Gminie Radzymin”. Ten wykład odbędzie się w naszej sali koncertowej. Jutro w Parku Czartoryskiej wyemitujemy film Bitwa Warszawska 1920, który obrazuje to, jak te wydarzenia mogły wyglądać ponad 100 lat temu – powiedział nasz gość.
15 sierpnia w całym mieście odbędzie się wiele zawodów sportowych, pokazów i imprez.
– O godzinie 9 gratka dla sportowców – półmaraton uliczny „Bieg 1920”. Jeśli ktoś jeszcze nie zapisał się na wydarzenie, to serdecznie państwa zapraszam. Tradycyjny już turniej brydżowy o godzinie 10. Od wczesnych godzin porannych, mniej więcej od godziny 9 zapraszamy państwa także na wystawę sprzętu wojskowego – wymienia burmistrz.
Oficjalna część obchodów rozpocznie się na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku w Radzyminie Mszą świętą, po niej Apel Poległych i złożenie wieńców. Uroczystościom patronuje Radio Warszawa.
Wojciech Dudkowski