„Święci i błogosławieni patroni w chorobach i dolegliwościach.” aut. ks. prof. dr hab. Artura Jerzego Katolo.
„Konsekwencją grzechu pierworodnego jest to, że natura ludzka została osłabiona w swoich władzach – poddana cierpieniu, chorobom i panowaniu śmierci. Bóg Ojciec dał nam swego Syna, by nas zbawił poprzez od-danie swego życia na Krzyżu. W spowiedzi zatem otrzymujemy uzdrowienie duchowe, przebaczenie win, uwolnienie duszy z różnorakich chorób, uwolnienie z grzechów. Nasze ciała są również często naznaczone różnymi chorobami”- tak we wstępie pisze ks. bp Jan Sobiło, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporożskiej
Autor, ks.prof. Artur J. Katolo, w słowie od siebie dodaje: „Mamy siedem sakramentów, ale chyba można mówić i o ósmym, który można nazwać sakramentem cierpienia w chorobach i dolegliwościach. Ósmy sakrament uczy zrozumienia sensu i ceny zbawczej męki naszego Pana Jezusa Chrystusa”. Kiedyś zaś słyszałem, że Niemcy mówią, że ósmy sakrament to dobry kontakt, i tutaj nie ma sprzeczności, gdyż mając dobry kontakt ze świętymi, można głęboko przeżywać sakrament cierpienia, gdy nadejdzie czas chorób i dolegliwości, a także doświadczyć mocy piątego z siedmiu sakramentów – sakramentu namaszczenia chorych.
„Ks. prof. Artur Katolo jest bardzo wsłuchany w ludzkie sprawy, w szczególności w te trudne. Niech więc pozycja, której jest Autorem, pozwoli nam zrozumieć i doświadczyć prawdy, że święci bardzo wiele mogą. Bóg im nie odmawia, bo i oni nie odmówili Mu niczego, posłusznie wypełnili Jego wolę w swoim życiu. Są tym samym pośrednikami między Bogiem Ojcem a nami, którzy wciąż jesteśmy w drodze. Bądźmy za ich przykła-dem wsłuchani w Boże wezwania w naszym życiu, byśmy dla innych stawali się źródłem umocnienia. Niech Maryja, nasza Matka i Uzdrowienie Chorych, wyjedna nam tę łaskę.”- kończy wstęp ks.bp Jan Sobiło.
Patronat medialny nad leksykonem objęło Radio Warszawa.