Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa. Wiąże się z istotą zaburzenia – Trisomią 21 chromosomu. Od 2012 roku patronat nad obchodami objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych. W związku z chęcią wsparcia rodziców i dzieci z Zespołem Downa, powstała Fundacja Sport Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Zajmuje się aktywizacją swoich podopiecznych.
– Dla rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną wydarzenia sportowe mają ogromne znaczenie. Stanowią cel ich treningów i motywację do uprawiania sportu. Aktywność fizyczna jest niezbędnym czynnikiem w rozwoju osobistym każdego z nas. Buduje poczucie wartości i poprawia jakość życia. Pomaga też nawiązywać relacje społeczne i budować grono przyjaciół, co w przypadku osób z zespołem Downa bywa trudne. W przypadku tych osób sport realnie otwiera drzwi do życia społecznego i publicznego. Trenując i odnosząc sukcesy, niepełnosprawni zawodnicy są doceniani przez otoczenie, otrzymują nagrody i wyrazy uznania. Są często stawiani jako przykład determinacji i pracowitości – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł założycielka i prezes Fundacji Sport Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, a prywatnie mama Zosi z Zespołem Downa.
Fundacja SONI działa od 2018 roku.
– W roku 2023 zawodnicy mają już za sobą występy na narciarskich mistrzostwach Polski oraz mistrzostwach świata VIRTUS w Austrii, gdzie stanowili część reprezentacji Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem. Polacy rywalizowali z zawodnikami z czternastu krajów w konkurencjach klasycznych i zjazdowych. W tym roku sportowcy SONI wezmą jeszcze udział w mistrzostwach Polski Sprawni Razem w pływaniu i lekkiej atletyce a już w czerwcu – w światowych mistrzostwach VIRTUS Global Games we Francji. Tuż po wakacjach czekają ich kolejne zawody – Europejskie Igrzyska osób z zespołem Downa we Włoszech – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, założycielka i prezes Fundacji Sport Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, a prywatnie mama Zosi z Zespołem Downa – dodaje Paulina Gadomska-Dzięcioł.
Aby osiągać najwyższe wyniki, podopieczni organizacji, trenują codziennie pod okiem wyspecjalizowanych trenerów, podnosząc swoją sprawność i umiejętności sportowe.
Symbolem solidarności z osobami z Zespołem Downa są dziś kolorowe skarpetki, które mogą być wyrazem naszej akceptacji i szacunku.
Artur Chmielewski