W niedzielę 24 września obchodzimy 109 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W Polsce jedną z organizacji wspierających osoby przebywające w naszym kraju jest Caritas. Jedną z form pomocy są Centra Migrantów i Uchodźców. Od lipca 2022 roku w łącznie 28 takich placówkach zostało zarejestrowanych 67 tysięcy beneficjentów.
– Caritas wspiera osoby w kryzysie uchodźczym od wielu lat. Pierwsze Centra Migrantów i Uchodźców powstały już w 2018 roku. Oferowały one wsparcie socjalne, informacyjne i doradcze migrantom z Czeczenii, Białorusi, Ukrainy, Dagestanu czy Tadżykistanu – mówi Renata Makuch, psycholog z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie.
Jak podkreśla specjalistka momentem zwrotnym w działalności Caritas był wybuch wojny na Ukrainie.
– W pierwszych miesiącach po wybuchu wojny najważniejsze było wsparcie materialne oraz informacyjne. Dystrybuowano artykuły pierwszej potrzeby, takie jak żywność, ubrania, leki i artykuły higieniczne. Udzielano informacji na temat transportu oraz możliwości tymczasowego zakwaterowania – dodaje Renata Makuch.
Obecnie zakres działalności placówek prowadzonych przez Caritas znacznie się poszerzył. Osoby poszukujące pracy mogą liczyć na pomoc w przygotowaniu CV czy porady merytoryczne dotyczące rynku pracy. Prowadzone są też szkolenia zawodowe.
– Co druga dorosła osoba w wieku produkcyjnym, mająca zapewnioną opiekę nad dziećmi, jest zainteresowana skorzystaniem z porady specjalisty ds. rynku pracy. Dużym zainteresowaniem cieszy się też pomoc w tłumaczeniu dokumentów urzędowych, a także kursy języka polskiego, otwierające migrantom drogę do integracji społecznej – podkreśla psycholog Renata Makuch.
Centra Pomocy od początku działalności wsparły w nauce języka polskiego łącznie 6 733 osoby, udzieliły wsparcia psychospołecznego ponad 37 tysiącom osób oraz pomogły znaleźć pracę 8 766 zarejestrowanym, którzy przybyli do naszego kraju.
Artur Chmielewski