Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

Zapewnia jak najlepszy czas, który jeszcze został do wykorzystania. Co roku, w drugą sobotę października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. O zadaniach i funkcjonowaniu Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci mówiła w piątkowym (13.10.) „Poranku z Radiem Warszawa” prezes fundacji dr Katarzyna Marczyk.
Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej zwraca uwagę na osoby nieuleczalnie chore i tych, którzy walczą z ich cierpieniem czyli lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów, pracowników socjalnych, kapelanów i wolontariuszy.
Ruch hospicyjny w Polsce zaczął działać w latach 80. XX wieku. Pierwsze domowe hospicjum dla dorosłych powstało w roku 1983, w Gdańsku. Natomiast pierwsze domowe hospicjum dla dzieci – we wrześniu 1994 roku w Warszawie. Było to właśnie Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.
– Kiedy pacjent choruje na chorobę nieuleczalną, to hospicjum zapewnia mu taką całościową opiekę, która obejmuje w ostatnim okresie życia tego pacjenta i jego rodzinę. To jest opieka, która ma zapewnić jak najlepsze dni, które zostały jeszcze do wykorzystania. Zajmujemy się pacjentem z punktu widzenia medycznego, ale mamy też psychologów – mówiła w poranku Prezes Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci dr Katarzyna Marczyk.
Opieka w warunkach domowych pozwala zapewnić chorym dzieciom znacznie większy komfort psychiczny.
– Często patrzymy, że choroba, która wydawała się być już w krańcowym okresie często się stabilizuje. Ja nie mówię, że my jesteśmy w stanie wyleczyć pacjenta. Jeszcze wiele przed medycyną, żebyśmy mogli tego dokonać. Ale jesteśmy w stanie naprawdę w ogromnym stopniu pomóc dziecku i jego rodzinie – dodała Katarzyna Marczyk.
Opieka hospicyjna w Polsce jest obecnie domeną organizacji pozarządowych. Większość hospicjów prowadzona jest przez fundacje i organizacje pożytku publicznego. Mogą one działać dzięki hojności darczyńców.
Krzysztof Jędrasik