Sukces Bitwy Warszawskiej jest efektem pracy wszystkich walczących
Zbiory Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku obejmują okres od Powstania Styczniowego do śmierci Józefa Piłsudskiego. Muzealny kompleks tworzą trzy zabytkowe budynki i jeden nowy, w którym znajduje się wystawa stała. Gościem „Poranka z Radiem Warszawa„ był kierownik Działu Żołnierzy Niepodległości Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – Gregorz Kuba. Opowiadał o bohaterach „Cudu nad Wisłą”.
Postać kryptologa Jana Kowalewskiego była wybitna – mówił historyk.
– Zaczął pracę w biurze szyfrów w sierpniu 1919 roku, a już na przełomie sierpnia i września ten pierwszy szyfr złamał. Dzięki czemu już od sierpnia 1919 roku mieliśmy tę wiedzę. Łącznie około 3 tys. szyfrogramów polskich radio wywiad złamał. Dzięki czemu mogliśmy rozczytać 3 tys. radio szyfrogramów, a to były takie najważniejsze informaty, które były przekazywane konkretne jednostkom, to były konkretne rozkazy – wyjaśnia ekspert.
Musimy pamiętać o wielkiej roli Wydziału Ochotniczej Legii Kobiet. Dzięki temu, że pełniły one służbę wartowniczą i wywiadowczą mężczyźni mogli iść na front.
– 1 kwietnia 1920 roku, przy Ministerstwie Spraw Wojskowych został powołany wydział Ochotniczej Legi Kobiet. Była to organizacja, która skupiała około 2,5 tys. kobiet. Ich praca była bardzo istotna ze względu na to, że nie dość, że one prowadziły szpitale, prowadziły punkty opatrunkowe, świetlicę dla żołnierzy, dawały wypoczynek tym żołnierzem, którzy akurat byli urlopowani z frontu, ale też angażowało się w taką pracę, też bardziej wymierną, jeżeli chodzi o sprawy wojskowe – dodaje Grzegorz Kuba.
Więcej o bohaterach Bitwy Warszawskiej można znaleźć na stronie Muzeum Józefa Piłsudskiego (TUTAJ).
BB.