Woda to groźny żywioł. Konieczne jest zachowanie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nad stołeczną Wisłą dbają o to służby mundurowe, wśród nich Straż Miejska. Funkcjonariusze mają do dyspozycji łódź patrolową.
– Strażnicy kontrolują tereny nadwiślańskie, dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą i uprawiających sporty wodne. Zabezpieczają nadbrzeże w czasie imprez oraz dni większego natężenia odwiedzających bulwary i plaże, reagują też w sytuacjach, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Dodatkowo kontrolują infrastrukturę wodną oraz monitorują nadbrzeże pod kątem nielegalnych działań, takich jak wycinka drzew – mówi starszy inspektor Jerzy Jabraszko z referatu prasowego.
Patrolujący Wisłę strażnicy często podejmują interwencje wobec niewłaściwie zachowujących się osób.
– Najczęstsze interwencje podejmowane przez funkcjonariuszy dotyczą bezpieczeństwa przebywających nad wodą. Zwykle sprowadzają się do ostrzeżeń w związku z ryzykownym zachowaniem nad wodą. Strażnicy przypominają też o zakazie kąpieli. Strażnicy wielokrotnie interweniowali też wyciągając z opresji osoby korzystające z jednostek pływających, które utknęły na mieliźnie lub miały awarię. Pomagają pechowcom w dotarciu do bezpiecznej przystani – dodaje funkcjonariusz.
Funkcjonariusze muszą zwracać uwagę także na osoby, które mogą utonąć.
– Kilkanaście dni temu funkcjonariusze z łodzi patrolowej wyciągnęli dwa razy osobę, która wbrew zakazowi dwukrotnie pływała w Wiśle w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna trafił do stołecznego ośrodka dla osób nietrzeźwych – relacjonuje Jerzy Jabraszko.
Zadaniem strażników jest także dbałość o środowisko naturalne.
– Patrol kontroluje otoczenie pod kątem zanieczyszczeń, monitoruje obszary chronione. W ramach obowiązków strażnicy mogą pobierać do badań próbki wody i zgłaszać nieprawidłowości, związane ze stanem sanitarnym, do odpowiednich służb – wyjaśnia strażnik.
Łódź wyposażona jest w kamerę termo- i noktowizyjną, sonar do skanowania dna, a także w sygnały uprzywilejowania.
Wojciech Dudkowski