Od 1 sierpnia rozpoczyna się nabór wniosków o stypendia artystyczne m.st. Warszawy na 2025r. Dofinansowanie skierowane jest do osób zajmujących się upowszechnianiem kultury, twórczością artystyczną i opieką nad zabytkami. Jest to doskonała możliwość do rozwoju dla początkujących oraz doświadczonych artystów.
Już od 15 lat Warszawa wspiera twórców poprzez stypendia artystyczne. Środki są przyznawane w 8 dziedzinach, a mogą się o nie ubiegać debiutanci jak i osoby z dorobkiem twórczym – mówi Marta Wesołowska z Biuro Kultury miasta stołecznego Warszawy.
– To jest stypendium przeznaczone dla osób, które zajmują się twórczością, działalnością artystyczną. O stypendia można się ubiegać w dziedzinach: film, literatura, muzyka, opieka nad zabytkami, taniec, teatr, sztuki wizualne i design oraz upowszechnianie kultury. Mogą się o te środki ubiegać zarówno osoby debiutujące, jak i osoby z dorobkiem artystycznym – dodaje Marta Wesołowska.
Zgłoszenia są przyjmowane tylko poprzez Elektroniczny System do Obsługi Stypendiów.
– Wnioski składa się tylko za pośrednictwem specjalnego systemu do składania wniosków. Elektroniczny System do Obsługi Stypendiów znajduje się na stronie https://stypendia.um.warszawa.pl. Nabór wniosków potrwa do 15 września do godziny 12:00 – dodaje główny specjalista Biura Kultury miasta stołecznego Warszawy.
Przyznawane środki to ogromne wsparcie dla artystów. Podkreślono, że osoby, które już skorzystały z wsparcia uważają, że stypendia pomagają skupić się na pracy twórczej, pobudzają kreatywność i mobilizują do działania.
– Stypendium przyjmuje około 50 osób. Do tej pory przyznaliśmy prawie 600 stypendiów na łączną kwotę 18,5 mln. O projektach i stypendystach można poczytać bardzo ciekawe rzeczy na stronie stypendiawarszawy.dwutygodnik.com – mówi Marta Wesołowska.
Pula stypendialna na 2025 rok wynosi ponad dwa miliony złotych. Wnioski można składać od 1 sierpnia do 15 września. Więcej szczegółów na stronie miasta stołecznego Warszawy.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.