Podążaj szlakiem zbawienia – to hasło tegorocznej edycji Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych.
Do odwiedzania warszawskich kościołów w Wielkim Poście zapraszał w Poranku z Radiem Warszawa ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej. Jak mówił, kościoły stacyjne to starożytna tradycja.
– Ukształtowało się to mniej więcej w VI wieku. Swoją drogą, to wtedy też Wielki Post stał się czterdziestodniowym okresem pokuty. I wtedy właśnie czterdzieści kościołów w Rzymie zaczęło się łączyć i od tego momentu możemy mówić o kościołach stacyjnych w diecezji rzymskiej – mówił rzecznik archidiecezji.
W planie dnia kościoła stacyjnego są między innymi modlitwa Anioł Pański czy Koronka do Bożego Miłosierdzia.
– Również całodzienna adoracja, a przede wszystkim spowiedź. W kościele stacyjnym możemy być pewni, że się wyspowiadamy, co im bliżej Wielkiego Tygodnia będzie istotne. Udział w Mszy Świętej, udział w nabożeństwach pasyjnych, takie duchowe przygotowanie do świąt Wielkanocy, duchowe trwanie w Wielkim Poście – to jest istota tych kościołów stacyjnych – dodał ks. Śliwiński.
Dzisiejszym, pierwszym kościołem stacyjnym jest świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie. A w najbliższą, I niedzielę Wielkiego Postu będzie nim katedra warszawsko-praska pw. Św. Michała Archanioła i św. Floriana.
Lista Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych i plan nabożeństw dostępny jest na stronie diecezji warszawsko-praskiej – KLIKNIJ
Krystian Koryciński