Stare auta nie wjadą do centrum Warszawy? Ruszyły konsultacje
Warszawa wprowadza strefę czystego transportu. Ograniczy ona wjazd do centrum stolicy starym samochodom, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Strefa ma funkcjonować w już połowie 2024 roku.
Wstępny projekt strefy czystego transportu zakłada, że jej obszar obejmie Śródmieście oraz przylegające do niego fragmenty: Woli, Ochoty, Saskiej Kępy, Grochowa i Pragi.
– Granice strefy będą pokrywały się z głównymi drogami i liniami kolejowymi, które nie zostaną objęte strefą. Granice te wyznaczą: al. Prymasa Tysiąclecia, Al. Jerozolimskie, ul. Kopińska, ul. Wawelska, al. Armii Ludowej, al. Stanów Zjednoczonych, ul. Wiatraczna, a następnie tory kolejowe wzdłuż północnej obwodnicy kolejowej aż do al. Prymasa Tysiąclecia – mówi Jakub Leduchowski z warszawskiego ratusza.
W pierwszym etapie do strefy nie wjadą diesle mające więcej niż 18 lat oraz auta benzynowe mające ponad 27 lat. Badania prowadzone w 2020 roku ujawniły, które pojazdy najbardziej trują powietrze.
– Z badania emisyjności pojazdów na warszawskich ulicach dokonanego jesienią 2020 r. przez zespół naukowców wynika, że najwięcej zanieczyszczeń pochodzi od starszych samochodów, zwłaszcza tych z silnikiem Diesla. Pomiary blisko 150 tys. pojazdów wykazały, że samochody wyprodukowane przed 2006 rokiem, choć stanowiły tylko 17 procent floty, odpowiadały za 37 procent emisji tlenków azotu i 52 procent emisji pyłów – dodaje Jakub Leduchowski.
Strefa ma funkcjonować w połowie przyszłego roku. Stopniowo wymagania będą zaostrzane.
– W pierwszym etapie ograniczenie wjazdu do strefy dotyczyłoby pojazdów benzynowych niespełniających normy Euro 2 czyli starszych niż 27 lat i pojazdów z silnikiem Diesla niespełniających normy Euro 4 tzn. starszych niż 18 lat. Później, konsekwentnie co dwa lata, zwiększane będą wymagania dotyczące standardów emisji spalin dla aut poruszających się w strefie. Docelowo w roku 2032 miałby zostać wprowadzony wymóg Euro 6 dla pojazdów benzynowych i Euro 6 D dla Diesli. To odpowiednio pojazdy nie starsze niż 17 i 11 lat – wyjaśnia Jakub Leduchowski.
Obecnie mieszkańcy Warszawy mogą zapoznać się ze wstępnym projektem strefy. Przez najbliższe trzy miesiące potrwają konsultacje społeczne w tej sprawie.
Uwagi mieszkańców zbierane są pod adresem email: [email protected] lub przez formularz dostępny na stronie konsultacji.
W najbliższych tygodniach odbędą się również spotkania online oraz dyżury konsultacyjne w różnych dzielnicach miasta.
Harmonogram spotkań dostępny jest na stronie konsultacji KLIKNIJ
Więcej informacji o strefie czystego transportu można uzyskać w serwisie Urzędu Miasta: transport.um.warszawa.pl/sct.
Krzysztof Jędrasik