
Informujemy, gdzie i w jakich godzinach można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania w kościołach Archidiecezji Warszawskiej.
Księża i wierni na ogół pamiętają o przestrzeganiu zasad sanitarnych. Konfesjonały są dezynfekowane, spowiedź odbywa się w maseczkach, a czekający w kolejce penitenci zachowują bezpieczny dystans.
O spowiedzi podczas Triduum Paschalnego w Archikatedrze Warszawskiej mówił proboszcz parafii archikatedralnej ks. Bogdan Bartołd.
– W Archikatedrze Warszawskiej księża będą spowiadać w Wielki Czwartek od 15:00 do 18:00, czyli do Mszy Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek sakrament pokuty będzie sprawowany od 8:00 do 17:00, czyli do Liturgii Męki Pańskiej i potem od godz. ok. 18:30 do 21:00, a w Wielką Sobotę – od 8:00 do 20:00 – powiedział ks. Bartołd.
W kościele akademickim św. Anny dyżur spowiedniczy w Wielki Czwartek potrwa od 17:00 do 18:00, w Wielki Piątek od 17:30 do 19:30, a w Wielką Sobotę od 18:30 do 20:30.
W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście ojcowie jezuici spowiadają dziś i jutro od godz. 9.00 do 21.00. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę – od 9.00 do 19.00. Jeden z konfesjonałów umożliwia spowiedź osobom na wózkach inwalidzkich.
O godzinach spowiedzi u dominikanów na Freta poinformował o. Stanisław Tasiemski OP.
– W tych dniach spowiadamy od godz. 7:00 do 19:00. Natomiast w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę spowiadamy trochę później, ponieważ mamy wspólne modlitwy o godz. 8:00. Spowiadamy od godz. 9:00 do 18:00. Potem o godz. 19:00 mamy Liturgię. Nie będziemy spowiadali w święta. Zapraszamy serdecznie. Mamy nadzieję, że wszyscy skorzystają z tej okazji, jaką jest pojednanie się z Panem Bogiem – dodał o. Tasiemski.
Jutro “Wieczór konfesjonałów” będzie miał miejsce w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich na Włochach od 18:00-23:00.
W przypadku braku możliwości wyspowiadania się, istnieje praktyka żalu doskonałego. Jeśli wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, odpuszcza grzechy powszednie oraz przynosi przebaczenie grzechów śmiertelnych. Musi jednak zawierać mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe.
Zgodnie z trzecim przykazaniem kościelnym każdy wierny po osiągnięciu wieku rozeznania, obowiązany jest przynajmniej raz w roku wyznać wiernie wszystkie swoje grzechy ciężkie, a w czasie wielkanocnym przyjąć Komunię świętą. Okres wielkanocny obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej, która w tym roku przypada 30 maja.
Więcej informacji o sakramencie pokuty sprawowanym w Wielkim Tygodniu przez ojców Paulinów na Długiej, ojców Kapucynów na Miodowej, księży misjonarzy z bazyliki Świętego Krzyża przy Trakcie Królewskim i w innych warszawskich kościołach znajduje się na stronie Archidiecezji Warszawskiej.
Agata Pniewska