Analizuje utwory literackie nawiązujące do tekstów biblijnych. We wtorek, 18 czerwca w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie odbędzie się promocja najnowszej książki ks. prof. Marka Starowieyskiego. To pierwszy tom „Biblii pisarzy” na temat Starego Testamentu.
Ta książka to antologia, która obejmuje zarówno utwory poetyckie jak i dzieła epickie. Utwory poetyckie to wiersze związane z danym tekstem biblijnym: opisujące go, parafrazujące, nawiązujące do niego oraz fragmenty poematów (np. Boskiej Komedii). Są tam również przekłady poetów tłumaczących Stary Testament, jak choćby Czesław Miłosz czy Leopold Staff.
– Pierwszy tom zawiera dwie części, a więc daje wstęp: co pisarze sądzili o Biblii? Jak pisarze opisywali Ziemię Świętą? Jak język biblijny był opisywany? Jest piękny wiersz Miłosza, ale także jest taki fragment przejmujący jak Oscar Wilde siedzi w więzieniu i czyta Nowy Testament po grecku – mówi ks. prof. Marek Starowieyski.
Druga część tomu zaczyna się od analizy Księgi Rodzaju.
– Od tego hymnu „O stworzeniu świata” na początku Księgi Rodzaju, bardzo pięknie to komentuje Zofia Kossak-Szczucka, poprzez historię Adama i Ewy, Melchizedeka, poprzez historię mniej znanych postaci przechodzę po kolei aż do Abrahama – dodaje ks. prof. Marek Starowieyski.
Promocja książki „Biblia pisarzy” i spotkanie z autorem już we wtorek, 18 czerwca w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie. Początek o godzinie 19, po mszy św. o godz. 18 celebrowanej przez bp. Jacka Grzybowskiego. Wstęp wolny.
Dłuższa rozmowa Weroniki Ostrowskiej z ks. prof. Markiem Starowieyskim będzie w Poranku z Radiem Warszawa w środę 19 czerwca o godz. 8:15.
Marek Starowieyski święcenia kapłańskie otrzymał 26 czerwca 1960 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Po święceniach pracował w parafii w Józefowie koło Otwocka. Po trzech latach pracy w parafii wrócił na Uniwersytet Warszawski, aby kontynuować studia filologiczne (nie zaprzestał jednak pracy duszpasterskiej). W tym okresie zaczął zajmować się Ojcami Kościoła. Tematem jego pracy magisterskiej była spuścizna pisarza hiszpańskiego Izydora z Sewilli.
Od 1968 do 1971 student Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, które to studia skończyły się uzyskaniem przez niego stopnia doktora. Po skończonych studiach przez trzy lata pracował w Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Po powrocie do kraju zajął się pracą dydaktyczną i naukową, zaczął budowanie biblioteki patrystycznej przy Seminarium Duchownym w Warszawie. Habilitował się na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie w 1985 roku. Od 1993 profesor zwyczajny w Instytucie Filologii Klasycznej UW – obecnie emerytowany. Wykładał też w Papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie oraz w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie. Mieszka na Bielanach w Warszawie w Dobrym Miejscu sąsiadującym z Uniwersytetem Kard. Stefana Wyszyńskiego.
Krzysztof Jędrasik