Czy zdanie Ania przemokła na deszczu od stóp do głów jest poprawne? Skąd się wzięło przysłowie Przemówił dziad do obrazu, a obraz do niego ani razu”?
Osoby, które interesują się językiem polskim będą mogły wziąć udział w konkursie przygotowanym przez Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego.
23 listopada odbędzie się Pierwszy Dzień Języka Polskiego. Jego uczestnicy będą musieli odpowiedzieć na pięć pytań.
– Będą dotyczyły poprawności językowej, frazeologii polskiej, pochodzenia wyrazów i nowych słów. Oprócz tego, że jakieś stare słowa wychodzą z użycia, w ogóle czasami o nich nie pamiętamy, nie wiemy skąd się wzięły, to bardzo dużo nowych słów się pojawia – mówi dr Agata Hącia, sekretarz naukowy Obserwatorium Językowego UW.
W konkursie będzie można wziąć udział poprzez media społecznościowe Obserwatorium Językowego. Początek o godzinie 9-tej.
– Wchodzimy w link, a właściwie w pięć linków. Zagadki będziemy publikować jutro między 9-tą a 10-tą : pierwszą o 9-tej, drugą o 9:10, trzecią o 9:20, czwartą o 9:30, i piątą ostatnią o 9: 40. Trzeba będzie wejść w link, pod tym linkiem jest formularz, który pozwoli wysłać odpowiedź – wyjaśnia dr Agata Hącia.
Inspiracją do przeprowadzenia konkursu była codzienna działalność Obserwatorium Językowego i Poradni Językowej UW.
– Cały czas dostajemy bardzo dużo pytań, od wielu osób z różnych środowisk, z całej Polski, a nawet za granicy. Te pytania wskazują na to, co najbardziej ludzi interesuje, co dręczy, męczy, nie pozwala spać, co czasami rodzi konflikty rodzinne. Ale też na to, co daje taką przyjemność poznawania i przyjemność dowiadywania się więcej – dodaje dr Agata Hącia.
Wyniki zostaną ogłoszone jutro po południu. Zwycięzcy konkursu otrzymają tytuł Laureata I Dnia z Językiem Polskim oraz pamiątkowe dyplomy.
Wojciech Dudkowski