10 sierpnia od godziny 15:00 Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi organizuje spotkanie z kulturą ludową. Wśród atrakcji występy kapel i zespołów ludowych, warsztaty rękodzielnicze, stoiska twórców ludowych oraz degustacja potraw regionalnych.
– Rozpoczynamy o gadzinie 15 przed Instytutem. Będzie prezentacja specjałów kuchni regionalnych, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich pochodzące z województwa śląskiego. Będzie można posmakować kuchni śląskiej. Przygotowaliśmy dla państwa moc atrakcji, ponieważ będą twórcy ludowi, koła gospodyń wiejskich, będzie grała muzyka, a także będzie potańcówka. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówi kierownik Działu Programowego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Małgorzata Jaszczołt.
Na scenie wystąpią: Zespół Śpiewaczy Magurzanie, Zespół Pieśni i Tańca Halka Lubliniec oraz Zespół Pieśni i Tańca Raciborzanie.
– Od godziny 20:00 do 22:00 będzie potańcówka. Na początku Zespołu Pieśni i Tańca Raciborzanie przeprowadzi warsztaty tańców regionalnych, bo żeby tańczyć, to jednak dobrze byłoby znać kroki. Będzie pół godziny takiej rozgrzewki i nauki tańców, a później będzie można już zatańczyć w rytm tego, co zagra nam Kapela Góralska Watra i Kapela Blachury i Ficka – dodaje Małgorzata Jaszczołt.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
– Zapraszamy całe rodziny oraz zapraszamy indywidualnie. Wstęp jak zawsze u nas jest wolny. Zespoły na zewnątrz będą występowały do godziny 20:00, więc jeśli ktoś się wybierze na spacer, na Krakowskie Przedmieście, to będzie mógł posłuchać na żywo muzyki prosto ze Śląska – podkreśla kierownik Działu Programowego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Spotkanie z Kulturą Śląską odbędzie się w najbliższą sobotę na Krakowskim Przedmieściu 66 od godziny 15:00. Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia na stronie i mediach społecznościowych Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.