Blisko 400 kierowców z województwa mazowieckiego – powyżej 55 roku życia – wzięło udział w pilotażowym programie szkoleń na Torze Modlin. Pod koniec listopada zakończą się szkolenia dla osób w wieku 18-24 lata, w których weźmie udział ponad 300 osób. Kurs ma na celu przygotowanie uczestników do jazdy w trudnych warunkach.
Zajęcia w ramach szkolenia były podzielone na część teoretyczną i praktyczną, w tym ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Uczestnicy uczyli się nie tylko oceniać sytuację w szczególnych warunkach drogowych, ale też poznali niebezpieczeństwa wpływu alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowców. W przypadku młodych kierowców zwracano uwagę na wpływ emocjonalności podczas prowadzenia auta.
W praktyce mieli oni okazję sprawdzić, jak prędkość wpływa na drogę hamowania na różnych nawierzchniach, jak działają systemy wspomagające kierowcę. Przekonali się także, jak rozmowa przez telefon lub z pasażerami wpływa na koncentrację, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo jazdy. Młodzi stażem kierowcy otrzymali szansę zetknięcia się w sposób praktyczny, wręcz doświadczalny z tematem granic bezpiecznego prowadzenia pojazdów.
– W tamtym roku rozpoczęliśmy akcję, aby ludzie 55+ mogli udoskonalić swoją jazdę i żeby wiedzieli co trzeba zrobić w trudnych warunkach jazdy (…) W związku z tym, że ta akcja bardzo się spodobała to pod koniec roku uruchomiliśmy też akcję dla młodych, bo też ta niepewność za kierownicą może spowodować to, że się straci nad nią panowanie. Dlatego w ostatnim czasie osoby w wieku 18-24 lat mogli również skorzystać z tych szkoleń – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego, Janina Ewa Orzełowska.
Uczestnicy obu grup nie kryli zadowolenia i podkreślali, że chętnie ponownie wzięliby udział w szkoleniu. Możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w bezpiecznych warunkach jest dla nich bardzo przydatna. Ćwiczenia praktyczne nie tylko pozwalają doskonalić jazdę, ale również działają na wyobraźnię kierowców.
– Te szkolenie dało nam dużo do myślenia. Jako młodzi kierowcy nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego jakie możemy stworzyć duże zagrożenie poprzez przekroczenie prędkości, korzystanie z telefonu podczas jazdy lub prowadzenia samochodu pod wpływem jakichkolwiek używek. Była to naprawdę świetna lekcja – mówi uczestniczka szkolenia Aleksandra Rybaczyk.
Program powstał z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego. Finansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin.
Cała wypowiedź Janiny Ewy Orzełowskiej:
Cała wypowiedź Aleksandry Rybaczyk:
Bartosz Święciński, mazovia.pl