Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko – Praskiej wciąż zaprasza kandydatów
Kandydaci do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko – Praskiej pod wezwaniem Matki Bożej Zwycięskiej mają jeszcze czas na złożenie dokumentów. Nie oznacza to jednak, że taka sama sytuacja dotyczy wszystkich placówek w Polsce.
Część seminariów zakończy rekrutację w lipcu. Uczelnie starają się dać możliwość zastanowienia nad wstąpieniem w ich mury między innymi za pomocą dni otwartych czy wyjazdów z klerykami oraz przełożonymi.
– Inicjatywa wyjazdu wakacyjnego dla potencjalnych kandydatów do seminarium okazała się trafna. Po raz pierwszy wyszliśmy w tym roku z inicjatywą, która może pomóc tym, którzy myślą o wstąpieniu do seminarium, aby w atmosferze skupienia i pewnej rekreacji mogli rozeznać swoje ścieżki życiowe. Wyjazd w góry miał charakter modlitewny i turystyczny, a jednocześnie pozwalał na rozmowy z osobami, które jeszcze niedawno również stały przed podobną decyzją. Uczestnictwo nie jest zobowiązujące. Chcemy dać młodym ludziom większe pole do namysłu, oraz przestrzeń do poznania zwyczajów kleryków i naszej uczelni – mówi rektor Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko – Praskiej, ks. dr Tomasz Sztajerwald.
Czas rekrutacji mija 9 września. Jak podkreślał przełożony Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko – Praskiej pod wezwaniem Matki Bożej Zwycięskiej, osoby zastanawiające się nad wstąpieniem, nie powinny jednak czekać do ostatniej chwili, ze względu na kilka etapów, które muszą przejść. Osoba ubiegająca się o przyjęcie do każdego seminarium duchownego w naszym kraju powinna przedłożyć rektorowi uczelni te same dokumenty. Wśród nich znajduje się pisemna prośba o przyjęcie z podaniem motywów swojej decyzji, świadectwo chrztu i bierzmowania, pełny odpis aktu urodzenia, świadectwo maturalne, świadectwo nauki religii, opinie proboszcza i katechety, świadectwo lekarza rodzinnego o stanie zdrowia oraz zaświadczenie o niekaralności.
– Musimy mieć świadomość, że powołanie to obranie pewnego stylu życia, to również pewna tajemnica między człowiekiem a Bogiem. Ta tajemnica potrzebuje jednak pomocy – rozeznania. Dlatego zależy nam także na tym, aby profesjonalnie przygotować tych, którzy mają pomagać młodym ludziom, towarzysząc im w tym rozeznawaniu, czy to jest powołanie małżeńskie, kapłańskie, zakonne czy misyjne – powiedział ks. prof. Tatar przed tegorocznym Światowym Dniem Modlitw o Powołania.
Spośród 36 seminariów diecezjalnych trzy prowadzą formację również dla innych diecezji, a sześć przeniosło działalność do innych ośrodków. W roku akademickim 2023/24 do alumnów w Warszawie dołączą alumni z Łowicza.
Artur Chmielewski