Sekretarz Episkopatu: W rocznicę chrztu Polski módlmy się o pomyślną przyszłość Ojczyzny
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński powiedział, że 1054. rocznica chrztu Polski jest wezwaniem do szczególnej modlitwy w intencji przyszłości naszej Ojczyzny, abyśmy mogli wspólnymi siłami zminimalizować skutki zdrowotne, społeczne i gospodarcze trwającej epidemii.
Sekretarz Episkopatu przypomniał, że chrzest Polski był włączeniem w rodzinę państw chrześcijańskich oraz początkiem państwowości i przynależności do zachodniego kręgu kulturowego.
– Chrzest jest fundamentem, na którym budujemy naszą ponad tysiącletnią tożsamość i historię, w której w wielu okresach potrzebna była obrona chrześcijańskich wartości aż do oddania życia – powiedział duchowny.
Dodał, że „na tych wartościach wyrósł święty Jan Paweł II, który w 1979 roku prosił nas, abyśmy »całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Jezus Chrystus na chrzcie świętym«, żebyśmy »nigdy nie zwątpili i nie znużyli się i nie zniechęcili« oraz »nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy«”.
– To przesłanie wciąż jest aktualne – mówił biskup Artur Miziński.
Sekretarz Episkopatu zauważył, że historia Polski udowadnia, że naród potrafił, dzięki chrześcijańskiej wierze i tożsamości, przetrwać najbardziej trudne i bolesne okresy.
– Dziś także stajemy przed ogromnymi wyzwaniami, które powoduje epidemia. Módlmy się o jej szybkie ustanie, za chorych, zmarłych i ich rodziny. Za osoby będące na pierwszej linii walki z wirusem: lekarzy, pielęgniarki, ratowników, personel medyczny – dodał.
Biskup Artur Miziński przypomniał także uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, które w kwietniu 2016 roku odbyły się w Gnieźnie i Poznaniu z udziałem Episkopatu oraz przedstawicieli najwyższych władz państwowych.
Z kolei w lipcu 2016 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży, papież Franciszek odprawił na Jasnej Górze mszę świętą z okazji jubileuszu chrztu naszej Ojczyzny.
– Chrzest Polski to nie tylko wydarzenie historyczne, ale to teraźniejszość, która zaprasza nas do żywej wiary w naszej codzienności i dawania świadectwa chrześcijańskiego życia – powiedział sekretarz Episkopatu.
Dziś, 14 kwietnia, po raz drugi obchodzone jest Święto Chrztu Polski. Jest to święto państwowe, które ustanowił Sejm 22 lutego ubiegłego roku.
Upamiętnia historyczne wydarzenie z 14 kwietnia 966 roku, kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest, który rozpoczął proces chrystianizacji ziem polskich i jednocześnie stanowił początek naszej państwowości.
IAR