4 maja rozpocznie się peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Umów w archidiecezji warszawskiej. Tydzień później zostaną one przekazane diecezji warszawsko-praskiej. Jakie znaczenie dla wiernych mają relikwie świętych przypomina moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ks. Tadeusz Sowa.
Powitanie relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów w Warszawie odbędzie się w sobotę, 4 maja w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. O godz. 19:00 uroczystej Mszy Świętej będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Program peregrynacji na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej omawiali uczestnicy spotkania w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 18 kwietnia br. O tym jakie znaczenie dla wiernych mają relikwie świętych przypomniał moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej – ks. Tadeusz Sowa.
– Relikwie są pewnym namacalnym znakiem pewnej rzeczywistości wiary, która dokonuje się poprzez decyzję wypełnienia Ewangelii. I teraz te relikwie, które będą peregrynowały są znakiem obecności osób, które zawierzyły Chrystusowi całe swoje życie i są znakiem, że dobro ostatecznie zwycięży – mówił kapłan.
Celem tej peregrynacji jest także krzewienie kultu bł. Rodziny Ulmów, która była wzorem życia chrześcijańskiego.
– Jeśli patrzymy na rodzinę Ulmów, to widzimy rodzinę wyjątkową, otwartą. Józef i Wiktoria to są osoby, które myślę, że w jakiś sposób wyprzedziły swoją epokę, jeśli chodzi o zaangażowanie świeckich i tą rzeczywistością związaną z odczytywaniem swojego miejsca w Kościele i w środowisku – dodaje ks. Sowa.
Peregrynacja relikwii Rodziny Umów w naszym regionie rozpocznie się w sobotę, 4 maja w Bazylice archikatedralnej w Warszawie:
Następnie relikwie zostaną przekazane do:
– Świątyni Opatrzności Bożej (5 maja),
– parafii bł. Władysława z Gielniowa (5/6 maja),
– parafii św. Anny w Piasecznie (6/7 maja),
– parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu (7/8 maja),
– parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie (8/9 maja),
– parafii Zesłania Ducha Świętego (9/10 maja), katedrze polowej (10/11 maja),
– sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (11 maja) i sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia (11 maja).
Z sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia, w sobotę 11 maja po południu, relikwie zostaną przekazane w uroczystej procesji diecezji warszawsko-praskiej.
Peregrynacja w diecezji warszawsko-praskiej będzie przebiegać według następującego harmonogramu:
11 – 12 maja – Bazylika katedralna św. Michała Archanioła, Warszawa
12 – 13 maja – Parafia św. Jana i Pawła, Warszawa
13 – 14 maja – Parafia Matki Bożej Królowej Polski, Otwock
14 – 15 maja – Parafia św. Antoniego z Padwy, Mińsk Mazowiecki
15 – 16 maja – Parafia Matki Bożej Częstochowskiej, Zielonka
16 – 17 maja – Parafia Matki Bożej Fatimskiej, Legionowo
17 – 18 maja – Parafia św. Jana Pawła II, Radzymin.
K.J.