Grono błogosławionych Kościoła Katolickiego poszerzy się o polską zakonnicę. Rozpoczął się proces beatyfikacyjny siostry Wandy Boniszewskiej – mistyczki i stygmatyczki ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów.
Pierwsza, uroczysta sesja i zaprzysiężenie Trybunału w procesie beatyfikacyjnym siostry Wandy Boniszewskiej odbyła się w poniedziałek (9.11), w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich. Podczas trwania procesu zbadane zostaną heroiczność cnót Służebnicy Bożej oraz zweryfikowane dowody i sława jej świętości.
Siostra Wanda ostatnie lata życia spędziła w domu zakonnym w Konstancinie-Jeziornie, na terenie Archidiecezji Warszawskiej. Zakonnica zmarła w opinii świętości 2 marca 2003 roku. Życie zakonne prowadziła przez 76 lat.
Kardynał mówił o szczególnej więzi i zjednoczeniu z Bogiem, jaką posiadała siostra Boniszewska.
– W procesie będziemy udowadniać heroiczność jej cnót. Tych teologalnych i tych moralnych: jedna po drugiej. Natomiast w przypadku mistyczki – osoby, która ma charyzmaty, ale ma także na swoim ciele znaki szczególnego związku z Chrystusem – to są znaki, które nam pomagają, ale przede wszystkim jej pomagały w tym, aby iść drogą zjednoczenia z Bogiem.
Proces beatyfikacyjny s. Wandy Boniszewskiej rozpoczyna się 17 lat po jej śmierci. Zainicjowały go jej współsiostry ze Zgromadzenia. Będzie prowadzony przez Archidiecezję Warszawską, na terenie której zmarła.
Członkami Trybunału są: delegat metropolity warszawskiego ks. dr Jacek Wiliński, promotor sprawiedliwości ks. Michał Turkowski, notariusz ks. dr Bartłomiej Pergoł oraz notariusz pomocniczy s. Aleksandra Więcek CSA. Postulatorem w procesie jest pallotyn ks. dr Michał Siennicki, który mówił o heroiczności czynów Sługi Bożej.
– W ostatnich dniach wielokrotnie słyszeliśmy, że do heroiczności nie można nikogo zmusić. Proces, który dzisiaj rozpoczynamy, ma za zadanie ukazać, że heroiczność jest możliwa nawet w najtrudniejszych okolicznościach życia. Siostra Wanda Boniszewska, mimo niesprawiedliwego skazania na lata sowieckiego więzienia, trwała heroicznie przy Chrystusie, świadcząc o nim i nosząc na swoim ciele rany Chrystusa. Ofiarowała cierpienia za kapłanów. Widzimy, jak bardzo aktualne jest przesłanie jej życia – mówił postulator.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zwrócił się z prośbą do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące siostry Wandy, aby przekazywali je do postulatora.
Przypomnijmy – edykt ogłaszający decyzję metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza o rozpoczęciu procesu wydano 2 października, we wspomnienie liturgiczne Świętych Aniołów Stróżów. Jest to święto zgromadzenia, do którego należała s. Wanda Boniszewska.
Karolina Stachacz