Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, że przygotowywany jest schemat regionalizacji walki z epidemią koronawirusa. Dziś, obradujący pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego zespół, nie podjął żadnych decyzji w kwestii przywrócenia lub ustanowienia obostrzeń sanitarnych, związanych z COVID-19.
Minister Piotr Müller podkreślił, że jeśli nowa strategia wejdzie w życie, będzie skupiać się na likwidacji ognisk COVID-19 w najbardziej dotkniętych epidemią gminach i powiatach. Piotr Müller poinformował również, że rządowy zespół zarządzania kryzysowego, przedyskutował dzisiaj kwestię powrotu do kraju obywateli Polski i osób mieszkających na stałe w naszym kraju. Jak mówił, zespół nie podjął jeszcze decyzji, dotyczącej przywrócenia obowiązku przejścia kwarantanny po powrocie do Polski zza granicy, lecz takie rozwiązanie jest rozważane. Rzecznik rządu powiedział też, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych stale aktualizuje listę krajów najbardziej niebezpiecznych pod względem możliwości zakażenia.
Rządowy zespół zarządzania kryzysowego, który obradował pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, rozmawiał również o organizacji nauki w nadchodzącym roku szkolnym. W przypadku przywrócenia nauki stacjonarnej, rząd planuje podejście regionalne.
– Zostaną przygotowane – przede wszystkim – szczegółowe wytyczne dla poszczególnych placówek oświatowych, ale również pewne warianty w zakresie podejmowania decyzji na przykład, co do potencjalnego ograniczenia kształcenia w tych miejscach, w których pojawiłyby się poszczególne ogniska zakażeń – mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
Minister w KPRM poinformował także o tym, że służby państwowe – między innymi Policja, Państwowa Inspekcja Sanitarna, czy Inspekcja Pracy – będą podejmowały bardziej intensywne działania w celu egzekwowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Dodał, że nie dyskutowano dziś ewentualnego podwyższenia kar za nieprzestrzeganie przepisów sanitarnych. Rzecznik rządu podkreślił, że ściślejsze kontrole będą dotyczyły potencjalnych ognisk zakażeń, szczególnie przestrzeni zamkniętych – sklepów, restauracji, czy kin.
W ciągu ostatniej dobry w Polsce zanotowano 657 nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższa dobowa liczba przypadków od początku pandemii. Zmarło 7 osób.
Łączna liczba ofiar COVID-19 wzrosła do 1 716, a zakażeń do 45 688. Dotychczas wyzdrowiało 33 987 osób, które były zakażone koronawirusem.
IAR