Runda Pytań na temat pierwszego grodu na terenie dzisiejszej Warszawy

– Był to pierwszy gród na terenie dzisiejszej Warszawy. Jest to wyjątkowe stanowisko, które niejako wprowadziło Mazowsze w nową epokę – powiedział archeolog Mateusz Osiadacz na temat osady na stanowisku Bródno-Stare. W rozmowie „Rundy Pytań” gość Piotra Wróblewskiego mówił m.in. o filmie na temat najstarszej średniowiecznej osady, która znajdowała się na stanowisku Bródno-Stare.
Zdaniem Mateusza Osiadacza możemy mówić o ciągłości osadniczej na terenie Warszawy już od końca IX wieku n.e.
– Był to moment, kiedy nad rzeką Brodnią postanowili zamieszkać pierwsi osadnicy – powiedział.
– W czasie kiedy rozwijała się wspomniana osada, Piastowie budowali zręby państwa polskiego w Wielkopolskie i ekspandowali na kolejne terytoria. Objęli też kontrolę nad dzisiejszym Mazowszem – dodał.
Jak wskazywał gość Piotra Wróblewskiego pomysł przedstawienia osady jako animacji 3D wynikał z chęci docenienia wyjątkowości grodu.
– Był to pierwszy gród na terenie dzisiejszej Warszawy. Jest to wyjątkowe stanowisko, które niejako wprowadziło Mazowsze w nową epokę – przyznał Osiadacz.
Warszawski gród różnił się od osad piastowskich.
– Grody piastowskie zawierały koszary i kościoły, natomiast ten gród służył przede wszystkim do schronienia mieszkańców. Zajmowali się oni głównie różnego rodzaju rzemiosłem. Znalezione zabytki z dalekich stron (np. z Rusi) świadczą też o rozwiniętych kontaktach handlowych – powiedział gość „Rundy Pytań”.
MG