Rozszerza się strefa płatnego parkowania na Mokotowie
Kolejna część Mokotowa znajdzie się w Strefie Płatnego Parkowania – decyzją o tym podjęli warszawscy radni. Głosowanie odbyło się wczoraj podczas sesji Rady Miasta Warszawa. Za uchwaleniem zmian opowiedziało się 41 radnych, przeciwko – 15. Zgodnie z uchwałą Strefa od 3 lutego 2025 roku obejmie obszar Starego Mokotowa, Wierzbna, Ksawerowa, fragment Sadyby oraz teren Wyględowa.
– To narzędzie daje szansę na zapewnienie miejsc postojowych dla mieszkańców danego rejonu. Oni za parkowanie nie płacą, na podstawie specjalnego abonamentu, natomiast przyjezdni korzystają ze specjalnych automatów, opłacając określony czas, podczas którego chcą korzystać z miejsca postojowego. Wprowadzenie takiego rozwiązania powoduje, że kierowca stara się parkować krócej, nie mamy do czynienia z sytuacjami, kiedy auto stoi w danym miejscu przez tydzień, a właściciel o nim w tym czasie zapomina. Jeden pojazd odjeżdża, a z parkingu korzysta kolejna osoba – mówi Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich.
Obszar powiększy się na południe od istniejącej strefy. Jej granice określą ulice Woronicza, Wołoska, Domaniewska i Idzikowskiego.
– Od zachodu oprze się na ulicy Żwirki i Wigury, a od strony wschodniej na ulicy Czerniakowskiej – wyjaśnia Jakub Dybalski.
Jak podkreśla rzecznik Zarządu Dróg Miejskich, mieszkańcy i radni kolejnych dzielnic zwracają się o rozszerzanie strefy. Sygnały o problemach z ilością miejsc postojowych dotyczą między innymi Włoch czy niektórych obszarów Bielan. Przypomnijmy, płatne parkowanie obejmie tej jesieni również teren Saskiej Kępy i Kamionka.
Zgodnie z decyzją radnych, podobnie jak do tej pory mieszkańcy będą mogli wykupić abonament, który umożliwi im nieograniczone parkowanie za kwotę 30 złotych rocznie. Warunkiem naliczenia takiej opłaty jest posiadanie zameldowania na pobyt stały lub czasowy na terenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego lub rozliczanie podatków PIT na terenie miasta za poprzedni rok. Inną możliwością jest posiadanie pojazdu zarejestrowanego na terenie Warszawy. Szczegóły dotyczące zasad korzystania z uprawnień mieszkańca znajdują się na stronie warszawa19115.pl
Szacunkowy koszt wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania na nowych obszarach Warszawy wyniesie 10 milionów w pierwszym roku funkcjonowania oraz około 5 milionów w następnych latach. Dla porównania przychód do budżetu Warszawy ma wynieść powyżej 27 milionów złotych rocznie.
Artur Chmielewski