Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w Polsce pod koniec czerwca liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła 1 mln 160 tys. osób. To więcej o prawie 22 tys. niż w marcu 2024r.
W województwie mazowieckim odnotowano 328,4 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. Jak mówi rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie mazowieckim, Wojciech Ściwiarski – największą liczbę nadal stanowią obywatele Ukrainy.
– W województwie pod koniec czerwca było ponad 320 tys. obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS. W dalszym ciągu dominującą grupą są obywatele Ukrainy, których jest blisko 187 tys. Kolejną grupą są Białorusini. Na koniec czerwca było ich ponad 49 tys. i za nimi są obywatele Indii i Wietnamu – dodaje Wojciech Ściwiarski.
Dane jakimi dysponuje ZUS nie są pełne. Liczba cudzoziemców może być znacznie wyższa.
– Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce może być znacznie większa, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Trzeba pamiętać o tym, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie – podkreśla rzecznik ZUS.
Coraz częściej osoby z zagranicznym paszportem decydują się na otwarcie biznesu w Polsce.
– W województwie mazowieckim pod koniec czerwca ponad 19,7 tys. cudzoziemców prowadziło działalność gospodarczą. Zatem obcokrajowcy w Polsce nie tylko są zatrudnieni na umowach o pracę, czy zleceniu, ale także sami otwierają firmy i tworzą dodatkowe miejsca pracy – zaznacza Wojciech Ściwiarski.
Najwięcej firm na Mazowszu prowadzą obywatele Ukrainy i Białorusi. W Polsce własny biznes prowadzi blisko 63 tys. cudzoziemców.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.