19 marca papież Franciszek rozpocznie Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Przypada wtedy piąta rocznica podpisania pisma, mówiącego o pięknie i radości miłości w rodzinie. W tym okresie szczególnie polecane jest zapoznanie się z nauką Kościoła o rodzinie.
Jak wspomina diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Robert Wielądek, to ważne aby duszpasterstwo było w tych czasach duszpasterstwem więzi.
– Sam tytuł tego dokumentów „Radość Miłości” w kontekście rodziny rodzi w nas wiele pytajników. To co jest istotne i ważne, to jest to co papież ciągle powtarza, że Kościół ma być na kształt rodziny. To wezwanie Franciszka, aby nasze duszpasterstwo stało się duszpasterstwem więzi, budowanym i kształtowanym na wzór rodziny – mówi.
Papież oczekuje także, że rodziny będą angażowały się w pracę duszpasterską kościoła. Rodzina to rzeczywistość postępu i wzrostu.
– Chodzi o rodzinę która jest tu i teraz. Dla mnie najbardziej uderzającym słowem w kontekście rodziny jest słowo „proces”. Chodzi o to, że rodzina jest rzeczywistością, która się nieustannie staje. To nie jest coś jednorazowego. Tam ciągle musi się dokonywać rozwój. To nie jest coś zamkniętego, tam ciągle jest rzeczywistość wzrostu – dodaje duszpasterz.
Papieska dykasteria ds. świeckich, Rodziny i Życia przygotowała specjalną broszurę informacyjną, którą można pobrać ze strony amorisleatitia.va. Rok Rodziny „Amoris Laetitia” zakończy się 26 czerwca 2022 roku podczas 10. Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie z Ojcem Świętym.
Greta Laura Sulik