Relikwie rodziny Ulmów odwiedzą polonijne parafie i wspólnoty. Peregrynację zapowiedział bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
– Otrzymaliśmy już te relikwie. Każdy z wielkich krajów: Anglia, Francja i Niemcy, otrzymają swoje własne relikwie. Będą one wędrowały po parafiach polonijnych. To jest integracja i pokazanie pięknej rodziny – takiej rodziny, która ofiarnie potraktowała swoją wiarę i służyła Żydom, ocalając ich. Zapłaciła za to najwyższą cenę – podkreślił.
Podczas posiedzenia Zespołu Konferencji Episkopatu Polski przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, biskup Turzyński zwrócił uwagę na zapotrzebowanie na polonijnych duszpasterzy.
– Księża Rektorzy jeżdżą i proszą biskupów, żeby ogłaszali i mówili, że jeśli ktoś ma takie pragnienie i czuje takie wezwanie, żeby się odważył iść i pracować wśród Polonii. Największa Misja Polonijna jest w Niemczech. To ponad 1 200 000 Polaków – zaznaczył.
W sekretariacie Episkopatu Polski mowa była także o planach duszpasterstw polonijnych na przyszły rok. To między innymi udział w uroczystościach Roku Jubileuszowego 2025 w Rzymie, ale także 80 rocznica wyzwolenia obozu w Dachau.
– Diecezja monachijska i Konferencja Episkopatu Niemiec organizuje wielkie wydarzenie, na które zaprasza biskupów polskich oraz młodzież polską. Polska Misja Katolicka współpracuje przy organizacji tego wydarzenia – wspomniał biskup Turzyński.
Zespół Konferencji Episkopatu Polski przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zajmuje się koordynacją duszpasterstwa wśród Polaków żyjących za granicą, planowaniem i organizowaniem inicjatyw duszpasterskich, a także współpracą z instytucjami polonijnymi.
Wojciech Dudkowski