To czas szczególnej modlitwy w intencji rodzin. W sobotę, 4 maja rozpoczęła się peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Umów w archidiecezji warszawskiej. O godzinie 15. nastąpiło uroczyste powitanie relikwii w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie. W niedzielę, o godzinie 8 rano relikwie zostały przekazane do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Umów to także okazja, by poznać piękno życia chrześcijańskiej rodziny. Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę o godzinie 15, w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. W niedzielę rano relikwie zostały przekazane do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Wspólna modlitwa za wstawiennictwem błogosławionych jest szansą do budowania jedności w parafiach i rodzinach – mówi ks. Tadeusz Sowa z Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
– Peregrynacja będzie polegała na tygodniowych spotkaniach w decyzji, w parafiach i innych ośrodkach, był ukazać piękno rodziny, która inspirowana wiarą i miłością bliźniego służyła także osobom o innym kodzie kulturowym, pochodzeniu. I będzie okazją do modlitwy wspólnot, ruchów i zrzeszeń katolickich. Będzie to także okazja do przybliżenia życia błogosławionych i modlitwy za ich wstawiennictwem – wyjaśnia kapłan.
– Peregrynacja relikwii jest też wyzwaniem do modlitwy za ich wstawiennictwem o ożywienie życia religijnego rodzin i wspólnot parafialnych, to dawanie świadectwa poprzez przykład życia ofiarowanego innym, a zwłaszcza potrzebującym nawet za cenę własnego życia. Miłość zaczyna się w rodzinie i promieniuje na całe środowisko – dodaje ks. Sowa.
Postawa rodziny Ulmów inspiruje także do dialogu z innymi kulturami i służby innym – zaznacza kapłan.
– Podczas peregrynacji będziemy się wpatrywać w przykład życia rodziny Ulmów, może ona być inspiracją dla tych, którzy będą budowali mosty pomiędzy ludźmi różnej kultury i religii. Bo ta heroiczna postawa miłości wobec bliźnich ma nas nie tylko pobudzić do naszego osobistego życia religijnego, ale przede wszystkim do przekroczenia własnej wygody, ale także do życia będącego darem dla innych – podkreśla ks. Tadeusz Sowa.
W niedzielę, 5 maja po południu, relikwie Rodziny Umów zostaną przekazane do parafii bł. Władysława z Gielniowa.
Oto harmonogram peregrynacji w archidiecezji warszawskiej:
– Archikatedra Warszawska (4 maja)
– Świątyni Opatrzności Bożej (5 maja),
– parafii bł. Władysława z Gielniowa (5/6 maja),
– parafii św. Anny w Piasecznie (6/7 maja),
– parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu (7/8 maja),
– parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie (8/9 maja),
– parafii Zesłania Ducha Świętego (9/10 maja), katedrze polowej (10/11 maja),
– sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (11 maja) i sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia (11 maja).
W sobotę, 11 maja po południu, relikwie zostaną przekazane w uroczystej procesji do diecezji warszawsko-praskiej.
Peregrynacja w diecezji warszawsko-praskiej będzie przebiegać według następującego harmonogramu:
11 – 12 maja – Bazylika katedralna św. Michała Archanioła, Warszawa
12 – 13 maja – Parafia św. Jana i Pawła, Warszawa
13 – 14 maja – Parafia Matki Bożej Królowej Polski, Otwock
14 – 15 maja – Parafia św. Antoniego z Padwy, Mińsk Mazowiecki
15 – 16 maja – Parafia Matki Bożej Częstochowskiej, Zielonka
16 – 17 maja – Parafia Matki Bożej Fatimskiej, Legionowo
17 – 18 maja – Parafia św. Jana Pawła II, Radzymin
Peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów po polskich diecezjach rozpoczęła się dwa tygodnie po ich beatyfikacji, a więc już 24 września 2023 roku podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Po opuszczeniu diecezji warszawsko-praskiej relikwie zostaną przekazanie diecezji łomżyńskiej.
K.J.